Otomotiv sektöründe çip sorunu yaşanmaya devam ederken yeni bir kriz daha ortaya çıktı. Avrupa Birliği'nin gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 7'sini oluşturan otomotiv sektörü magnezyum sıkıntısıyla boğuşuyor.

ÇİN SEVKİYATLARI DURDURDU

Magnezyum, şanzıman ve direksiyon kolonlarından koltuk çerçevelerine ve yakıt deposu kapaklarına kadar çeşitli otomobil parçalarında kullanılıyor. Avrupa'nın ana magnezyum tedarikçisi olan Çin, enerji kaynaklarını korumak için 50 magnezyum tesisinden yaklaşık 35'inin yılsonuna kadar kapanmasını emretti.

EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

Ancak alüminyum levha ve kütük üretiminde magnezyumun yerini alacak başka bir malzeme olmaması, sektörde büyük endişe uyandırıyor. Ton fiyatı yılbaşından bu yana ikiye katlanarak 4.700 dolara çıkan magnezyum fiyatları 2008 yılından bu yana en yüksek seviyede.

KASIM SONUNDA BİTECEK

Avrupa’da dibe vurmak üzere olan stoklardan yapılan satışlarda ise fiyatlar yılın ilk aylarındaki 2.000 dolar seviyelerinden 10.000-14.000 dolar civarına yükseldi. Avrupalı sanayi örgütleri magnezyum stoklarının kasım sonunda biteceği uyarısı yaptı.

ÇAĞRIDA BULUNDULAR

Kuruluşlar, magnezyum talebinin yüzde 95'ini tedarik eden Çin ile masaya oturulması için AB yönetimini acil harekete geçmeye çağırdı.

Tatil için gittiği memleketinde kaybolmuştu, cesedi bulundu Tatil için gittiği memleketinde kaybolmuştu, cesedi bulundu Tatil için gittiği memleketi Isparta'da kaybolan ve 5 gündür aranan 53 yaşındaki Mehmet Dereli'nin cesedi bulundu.

Çin: Avrupa'yla bağlantı kurmak istiyoruz Çin: Avrupa'yla bağlantı kurmak istiyoruz Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos ile bir araya geldi. Çinli Bakan, Avrupa'yla bağlantı kurmayı istediklerini söyledi.

52 yıllık komşusunu otopark meselesi için öldürmüş 52 yıllık komşusunu otopark meselesi için öldürmüş Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde otopark meselesi yüzünden komşusu ile tartışan 35 yaşındaki M.D’nin, 65 yaşındaki komşusu O.D.’yi vurduğu olayla ilgili yargılanması devam ediliyor. 52 yıllık komşusunu öldüren M.Dile O.D''nin arasındaki tartışmanın ise taş atmadan dolayı olduğu ortaya çıktığı öğrenildi.