The Guardian'da yer alan habere göre, Avustralya'da bulunan Curtin Üniversitesi'nden bir ekip, evrendeki radyo dalgalara dair bir araştırma yaptı. Araştırma sonucunda 20 dakikada bir gelip giden yeni bir ışın türü tespit edildi. Söz konusu keşfin sahibinin araştırmacı Tyrone O'Doherty, olduğu öğrenildi.

 

"4 BİN IŞIK YILI GİBİ YAKIN BİR MESAFEDEN GELİYOR"
Araştırmayı denetleyen Astrofizikçi Dr. Natasha Hurley-Walker, milisaniyeler veya saniyeler içinde yanıp sönen ışığın Pulsar (nötron yıldızı), birkaç gün içerisinde yanıp sönen ışığın ise Süpernova kaynaklı olduğunu, ancak yeni tespit edilen ışık türünün 20 dakikada bir gelip gittiğini kaydetti.

Hurley-Walker, yeni ışık türünün kaynağının bilinmediğine dikkati çekerek, bu ışığın yaklaşık 4 bin ışık yılı gibi yakın bir mesafeden geldiğini belirtti.

O'Doherty de ışın türünün, var olduğu tahmin edilen ancak asla gözlemlenmeyen bir tür nötron yıldızı olan "magnetar" olabileceğine işaret etti. O'Doherty, gökyüzünü incelemek için ülkenin batısındaki Murchison Widefield Array (MWA) teleskoplarını kullandı.

Araştırmanın sonuçları Nature dergisinde yayımlandı.

Bilim insanları, rugby topu şeklinde ötegezegen keşfetti Bilim insanları, rugby topu şeklinde ötegezegen keşfetti Bilim insanları, uzak bir ötegezegenin şeklinin küre yerine rugby topu gibi olduğunu buldu. Yüksek sıcaklıklara sahip WASP-103b isimli ötegezegen, Dünya'dan 1000 ışık yılı uzaklıkta.

MIT bilim insanları duyurdu: 'Dünyalı uçan' daire Ay'ı keşfedecek MIT bilim insanları duyurdu: 'Dünyalı uçan' daire Ay'ı keşfedecek ABD'nin önde gelen akademik kurumlarından Massachussets Teknoloji Enstitüsünde (MIT) ilginç bir uzay aracı geliştiriliyor. Bilim insanları, gelecekteki Ay ve asteroit görevlerinde kullanmak üzere 'uçan daire' tasarladıklarını duyurdu. Araç tasarımının bilim kurgu filmlerindeki uzaylı araçlarına benzemesi ilgi çekti.