33 yılda bir görülüyor! Leonid meteor yağmuru ne zaman başlıyor, nasıl izlenir?

Leonid meteor yağmurunun başlamasına çok az zaman kaldı. Daha hızlı ve parlak meteor yağışıyla bilinen Leonid meteor yağmuru, Kuzey Yarımküre'nin büyük kısmından izlenebilecek. Leonid meteor yağmuru nedir, ne zaman başlıyor, nasıl izlenir? İşte bu soruların cevapları...

- Güncelleme Tarihi:
33 yılda bir görülüyor! Leonid meteor yağmuru ne zaman başlıyor, nasıl izlenir?
Teknoloji|Editör: Hilal Bardakcı

"Leonid meteor yağmuru" için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Dünyada "Leonid meteor showers" olarak bilinen bu göksel olay, kasım ayında meydana gelen göktaşı yağmurudur. Peki, meteor yağmuru nedir? Aslında meteor yağmuru adını meteorların yayılıyor gibi göründüğü, radyan olarak bilinen takımyıldızından almakta. Bununla birlikte, Leonidlerin Kuzey Yarımküre takımyıldızı Aslan yönünden geldiği görülüyor.

Aslında Leonid meteor yağmuru, Güneş Sistemine 33 yılda bir giren Tempel-Tuttle kuyruklu yıldızının arkasında bıraktığı toz ve enkaz parçacıklarının Dünya'nın atmosferinde yanması sonucu meydana gelir. Yani Leonid meteor yağmuru her 33 yılda bir görülmekte.

LEONİD METEOR YAĞMURU NE ZAMAN İZLENEBİLECEK?

3 Kasım ile 2 Aralık tarihleri ​​arasında görülebilen Leonid meteor yağmuru, bu yıl 17-18 Kasım'da zirveye ulaştı. Greenwich Kraliyet Müzeleri'ne göre, meteor yağmurunu izlemek için en iyi zaman dilimi gece yarısından itibaren şafak vaktine kadar olan süre.

Bu dönemlerde saatte yüzlerce meteor görmek mümkün.

Öte yandan, Leonid meteor yağmurunun son büyük aktivitesi 1999-2001 yılları arasında gerçekleşti. 

Aslan Takımyıldızı'nda olduğu için Leonid meteor yağmuru Türkiye'den de görülebiliyor. 

Kaynak: Haber Merkezi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...