Marmara denizisinde Gemlik Körfezi'ne balık sürüsü girdiğini duyan balıkçılar, 600 ton hamsiyi saatler içinde yakaladı.


Balıkçılar, 600 bin ton hamsiyi saatler içinde yakaladı.

Mudanya ilçesi açıklarında vatandaşlar denizde 40 tane alamana balıkçı teknesini görünce büyük şaşkınlık yaşadı.

Bu zamana kadar bu kadar kalabalık tekneyi Mudanya açıklarında görmeyen vatandaşlar, meraklı gözlerle balıkçıları izledi.

Gemlik körfezine yüzlerce ton hamsi sürüsünün girdiğini haber alan balıkçılar, tekneleriyle körfeze akın etti. Hemen sürünün bulunduğu alanlara ağlarını atan balıkçılar, tonlarca hamsiyi teklerine kısa sürede çekti.


Vatandaşlar denizde bir anda kalabalık balıkçı teknelerini görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi.

40 balıkçı teknesinin yaklaşık 40 bin kasa hamsi yakaladığı öğrenildi. 600 ton hamsiyi saatler içinde tutan balıkçıların yüzleri güldü. Balıkçılar tanesi 15 kilo gelen bir kasa hamsiyi toptan 200 liradan sattı.

Bu zamana kadar körfezde bu kadar kalabalık balıkçı teknesi görmediklerini ifade eden vatandaşlar, "Bir ânda her yer balıkçı tekneleriyle doldu. Tekneler ağları atıp tonlarca balık çekti. O kadar çok tekne vardı ki, kaç tane olduğunu sayamadık. Çok büyük hamsi sürüsü geldiğini söylediler. Balıkçılar da peşinden gelip tonlarca hamsiyi yakaladı" dedi.

Müsilaj hamsi ve istavritin et kalitesini bozdu Müsilaj hamsi ve istavritin et kalitesini bozdu Araştırmalara göre müsilaj Marmara Denizi'ndeki su ürünlerinde patojen bakteri çeşitliliğini arttırırken, et verimi ve besin kompozisyonunu zayıflattı.

Hamsi ve çinekopta bolluk olacak Hamsi ve çinekopta bolluk olacak Denizlerde avlanma yasağı 1 Eylül’de kalkıyor. TİM Su Ürünleri Sektör Konseyi Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, su ürünleri ihracatının 7 ayda yüzde 39,5 artarak 763,6 milyon dolara ulaştığını, bereketli bir sezon beklediklerini söyledi.

Sardalya ve hamsi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya Sardalya ve hamsi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya Küresel ısınma nedeniyle balıkların hem boyutlarının küçüldüğü hem de uygun ortamlara geçme yeteneklerinin zayıfladığı ortaya çıktı. Özellikle hamsi ve sardalyanın önümüzdeki on yıllarda neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği öğrenildi.