Marmara Denizi'nde müsilaj, balık tüketimi konusunda endişelere neden oldu. Beyaz, köpüksü madde olan müsilajın balıkları zehirlediği iddiaları, Bandırma balık halinde satışları olumsuz etkiledi. 

'GÖNÜL RAHATLIĞIYLA BALIK TÜKETEBİLİRSİNİZ'
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma Balık Hali’nde balık tezgahlarının ziyaretçileri azaldı. Uzun yıllardır balık satışı yaparak geçimini sağlayan esnaflardan Barış Yıldız, vatandaşlarda yanlış bir algı oluştuğunu belirtip Yıldız “Müsilaj denizdeki mikro organizmaların oluşturduğu sadece bir salgıdır. Denizlerimizdeki balıklara hiçbir zarar yoktur. Gönül rahatlığıyla balık tüketebilirsiniz. Bizlerde balıkhanemizde sürekli balık tüketiyoruz, herhangi bir zehirlenme yaşanmadı. Bilim adalarının yaptığı araştırmalar sonucu hiçbir canlıya zararı yoktur. Bu durumdan hiçbir vaka yaşanmamıştır. Balıkları tezgahlara koymadan önce bizler de sıkı kontrolden geçiriyoruz. Bizler de temizlediğimiz balıkların içlerinden hiçbir müsilaj kalıntısına rastlamadık. Vatandaşlarımızı tedirgin eden müsilaj yüzünden tezgahlarımıza çok çeşit balık koyamıyoruz. Müsilaj balık tüketimini haliyle etkiledi. Fiyatlar standart değişmedi. Havalar sıcak olduğu için biraz sıkıntı yaşanıyor" dedi.

'BALIKÇI ESNAFINI OLUMSUZ ETKİLENDİ'
Deniz salyası nedeni ile tedirgin olan vatandaşlar deniz ve deniz ürünlerinden uzak durması sonucu Bandırmalı balıkçılara ağır darbe vurdu. Marmara denizinde avlanan balıkçı esnafı kahvelerde bekliyor. Marmara Denizi’ndeki deniz salyası haberleri etkisi ile balık avına çıkamayan balıkçılar, balıkçı kahvesinde endişeli halde bekliyor.

Öte yandan “Marmara Denizi Eylem Planı” kapsamında başlatılan Türkiye’nin en büyük deniz temizleme seferberliği ile günde ortalama 20 ton ve üzeri müsilaj temizleneceği açıklandı.

Müsilaj tehdidinde Akdeniz'de risk altında Müsilaj tehdidinde Akdeniz'de risk altında Deniz araştırmaları yapan Prof. Dr. Deniz Ayas, müsilaj tehlikesinin Akdeniz'de de görüldüğünü açıkladı.
Marmara müsilajı yeniden kıyılara birikti Marmara müsilajı yeniden kıyılara birikti İstanbul'da bir kaç gündür etkili olan sağanak yağış ve rüzgar, açıklarda görülen müsilaj tabakasını yeniden kıyılara doğru itti.
Caddebostan Sahili'nde müsilaj yeniden yoğunlaştı! Caddebostan Sahili'nde müsilaj yeniden yoğunlaştı! Marmara'nın kabusu haline gelen müsilaj (deniz salyası) Caddebostan'da yeniden yoğunluğunu artırdı.