İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sosyal medyada para ödülü kazanıldığı belirtilip, 'vergisi' adı altında vatandaştan para alarak, dolandırıcılık yaptığı öne sürülen suç şebekesini tespit etti. Ekipler, dolandırıcılık şebekesinin, kullanıcıları sosyal medya üzerinden oynanan oyundan para ödülü kazandıkları ancak belli miktarda vergiyi vererek ödülü alabilecekleri yalanıyla kandırdığını belirledi. 10 Kasım günü önceden belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon gerçekleştiren ekipler, aralarında sosyal medya fenomeni Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın'ın da bulunduğu 18 kişiyi gözaltına aldı.

16 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Emniyetteki işlemlerin ardından şüpheliler adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden Barankoğlu ve Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişi tutuklanırken, 2 şüpheli serbest bırakıldı.

"SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM" DEDİ

Öte yandan olayla ilgili tutuklanan sosyal medya fenomeni Simge Barankoğlu'nun ifadesi ortaya çıktı. Barankoğlu'nun ifadesinde "Sosyal medya fenomeniyim. Geçimimi reklam alarak sağlıyorum. Soruşturmaya konu bu eylem de diğer reklamlar gibiydi. Ben tarafları ve müştekileri tanımıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum" dediği öğrenildi.

"BİLSEYDİM ASLA KABUL ETMEZDİM"

Tutuklananlar arasında bulunan diğer sosyal medya fenomeni Yeşim Aydın'ın ise ifadesinde "Geçimimi sosyal medyada reklam yaparak sağlıyorum. Bu kişiler benimle temasa geçip reklam vermek istediklerini söyledi. Ben de işim bu olduğu için kabul ettim. Böyle bir dolandırıcılık suçunun işlendiğini bilseydim asla kabul etmezdim. Bana verilen isim ve soyadlarının sahte olduğunu emniyette öğrendim. Kimseyi dolandırmak için çalışmadım. Müştekilerin hiçbiri ile iletişime geçmedim, para istemedim. Sadece reklam ücreti aldım. Çok üzgünüm" dediği öğrenildi.

Sosyal medya fenomenlerinin yeni gelir kaynağı: Hakaret Sosyal medya fenomenlerinin yeni gelir kaynağı: Hakaret Avukat Enes Saran, bazı fenomenlerin toplumun belirli kesimlerini tahrik edecek paylaşımlar yaparak kendilerine hakaret edilmesini sağladığını ve bu hakaretlerden bir gelir elde etme amacında olduğunu ifade etti.

Sosyal medya fenomeni Murat Övüç’ün oğlu gözaltına alındı! Sosyal medya fenomeni Murat Övüç’ün oğlu gözaltına alındı! Sosyal medya fenomeni Murat Övüç'ün oğlu Burakcan Övüç aracıyla seyir halindeyken tabanca ile hava açmış bu anları arkadaşı hesabından paylaşmıştı, gözaltına alındı.

Sosyal medya fenomeni Emirhan Özhan'dan gençlere uyarı Sosyal medya fenomeni Emirhan Özhan'dan gençlere uyarı Türkiye’de vaka sayılarındaki düşüş sonrası 1 Temmuz itibariyle yasakların bir çoğu kalkıyor. Pandemi nedeniyle alınan tedbirlerden bir çoğu kaldırılırken sosyal medya alanında etkin isimlerden Emirhan Özhan gençlere uyarılarda bulundu.