Kocaeli'de mermercilik mesleğiyle uğraşan 7 kişilik bir aile, mesleklerini bırakarak çiftçiliğe başladı. Tarlada yaz kış üretim yapan aile, yazın ektikleri karnabahar, brokoli gibi kışlık sebzelerin hasadına başladı. Hasadın verimli olacağını belirten çiftçi aile, karnabahardan yaklaşık 30 ton, brokoliden ise yaklaşık 6 ton ürün almayı bekliyor.

TÜM SERVETLERİNİ TARIMA YATIRDILAR

Daha önceden mermercilik yaptıklarını ancak o işi bıraktıklarını söyleyen Osman Karan, “Bir işe atılmak istedik, bir iş kurmak istedik ailecek. Biz 5 kardeşiz, annem, babam başımızda. 2 tane dairemiz vardı, onları sattık, paramızı bu işe yatırdık, sera kurduk, yeni ekipmanlar aldık. Damla sulama hortumları aldık, yeni traktör aldık. Bu işe girişim yaptık. Her mevsim üretiyoruz burada. Kışın karnabahar, brokoli, kereviz, pırasa, pazı üretiyoruz. Yazın da salatalık, domates, patlıcan, semiz, roka, tere üretiyoruz.” dedi.

“YAĞMUR ÇAMUR DEMEDEN ÇALIŞIYORUZ”

Türkiye’nin geleceği için bu sektöre girdiklerini belirten Karan, “Antalya’da yetişenler burada da yetişiyor aslında. Buradan hale günlük ürün gönderiyoruz. İnsanlar Kocaeli’yi sadece sanayi şehri olarak biliyor ama burada da seralar var, tarımcılık oluyor. Kuzey Marmara Otoyolu’nun hemen yanında üretim yapıyoruz. Hayvancılık ve tarım buralarda da var, sadece Antalya’da yok. Üretmek güzel bir şey. Türkiye’nin geleceği için üretim yapıyoruz. Herkese tavsiye ederim. Bu işler ailece yapılabilecek işler. Bu işin zor yanları bir yandan da zevkli. Ektiği mahsulü toplamak insana bir taraftan zevk veriyor. Yağmur, çamur demiyoruz. Bunlar bize engel olmuyor” dedi.

“ANNEMLE BABAMIN MESLEĞİYDİ”

Aile olarak bu sektöre atıldıklarını ve hep birlikte çalıştıklarını kaydeden Ramazan Karan ise “Kardeşlerimle, ailemle birlikte yapıyoruz bu işi. 2 senedir yapıyoruz. Bu iş daha önce babamın mesleğiydi. Annem ve babamın bildikleri bir iş. Onlar bu işe atılmaya karar verdiler. Biz de ailecek hep birlikte başladık.” ifadelerini kullandı.

“TARIM VE ÜRETİM ÜLKEMİZİN GELECEĞİ”

Gençlerin tarıma, çiftçiliğe yönelmesi gerektiğini belirten Ramazan Karan, “İnsanlar Gebze’de de tarım yapmaya başladılar. Özellikle kış mevsiminde soğuk olduğu için daha çok seracılık yapılıyor. Biz burada yazın semiz, roka, tere, maydanoz, kışın karnabahar, brokoli, pırasa, bu tip kışlık sebzeleri yetiştiriyoruz. Yağmur, çamur demeden ekmeğimizi kazanmak için çalışıyoruz. Ağır bir sektör olduğu için, biraz mücadele istediği için gençlerimiz bu işe yönelmiyorlar. Ama bizim vatanımıza lazım olan bir meslek bu. Bence gençlerin de bu mesleğe atılmaları gerekir. Bizim olmazsa olmazlarımızdan bu meslek. Tarım ve üretim ülkemizin geleceği. Bu olmazsa hiç bir şey olmaz” diye konuştu.

MARKET FİYATLARINA İSYAN ETTİ

Türlü zorluklarda ürettikleri ürünleri istedikleri fiyata satamadıklarında yakınan Karan, “Hasat iyi, verim güzel. Şu aralar biraz piyasalarda sıkıntı var. Mahsuller istediğimiz fiyata gitmiyor şu anda. Genelde bu şekilde bir bozukluk var. Ben burada ortalama 1-1.50 liraya hale teslim ediyorum, markette şu anki fiyatı 7-8 lira. Arada dağlar kadar fark var” şeklinde konuştu.

Kocaeli'nde ev yangını: 1 ölü Kocaeli'nde ev yangını: 1 ölü Kocaeli'nin İzmit ilçesinde iki katlı evde çıkan yangında 1 kişi hayatını kaybetti.

Kocaeli'de terör operasyonu: Şüpheliler yakalandı Kocaeli'de terör operasyonu: Şüpheliler yakalandı Kocaeli'de PKK/KCK terör örgütünün Suriye yapılanması YPG içeresinde faaliyet gösterdiği tespit edilen 3 şüpheli yakalandı.

Kocaeli servis kazasında can kaybı 5’e yükseldi Kocaeli servis kazasında can kaybı 5’e yükseldi Kocaeli’nin Gebze ilçesinde öğrenci servisinin dere yatağına uçtuğu kazada 15 yaşındaki Ege Yılmaz da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Kazada can kaybı 5’e yükseldi.