Lodos, İstanbul'da büyük tahribata yol açtı. Fırtına sebebiyle düşen çatılar 4 kişiyi hayatıncan etti, 38 kişiyi de yaraladı. Bu durum sonrası İstanbul Valiliği, vatandaşlara uyarıda bulundu. 

ŞİDDETİ SÜRECEK

Valilik tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğünden saat 19.00'da alınan verilere göre İstanbul'daki kuvvetli rüzgar ve fırtınanın 70-110 km/sa hızla devam edeceği belirtildi.

SEL UYARISI

Gece yarısından sabahın erken saatlerine kadar rüzgarın 50-60 km/sa hıza düşeceği ifade edilen açıklamada, şu bilgiler aktarıldı: Sabahın ilk saatlerinden itibaren hızını arttıracak rüzgarın, saat 18.00'e kadar 70-90 km/sa hıza ulaşacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın oluşturabileceği sel, su baskını, yıldırım, çatı uçması, ağaç-direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ile ulaşımdaki aksamalar gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olun.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, lodos nedeniyle eğitime bir gün ara verildiğini duyurdu. Kamu kurumlarında çalışan engelli ve hamile personel de izinli sayılacak.

İSTANBUL BAZI ÜNİVERSİTELER DE EĞİTİME ARA VERDİ

İstanbul'da bazı üniversiteler kuvvetli fırtına nedeniyle yüz yüze öğretime 1 gün ara verdi.

-İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa'dan yapılan açıklamada, olumsuz hava şartları nedeniyle yarın tüm akademik birimlerde derslerin uzaktan öğretim yöntemiyle yapılacağı duyuruldu. Açıklamada, 30 Kasım günü yapılacak tüm sınavların ileri bir tarihe ertelendiği bildirildi.

-Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İstanbul'da hayatı olumsuz etkilemeye devam eden lodos nedeniyle yarın yapılması planlanan tüm sınavların aynı sınav saatleri ve salonlarında 2 Aralık Perşembe günü yapılacağını belirtti. Prof. Dr. Kurt, yarın yabancı dil hazırlık sınıflarında ve TÖMER Türkçe hazırlık sınıflarında derslerin çevrimiçi yapılacağını aktardı.

-İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan açıklamada da İstanbul'da hayatı olumsuz etkilemeye devam eden hava koşulları nedeniyle üniversitede yarın dersler ve eğitimlerin çevrimiçi olarak yapılacağı bildirildi.MAyrıca valilik kararı gereğince üniversite bünyesinde çalışan engelli ve hamile personelin yarın izinli sayılacağı kaydedildi.

Balıkesir'de okullar lodos sebebi ile tatil edildi Balıkesir'de okullar lodos sebebi ile tatil edildi Kuvvetli lodos Türkiye'nin bir çok bölgesinde etkisini sürdürmeye devam ederken, tedbir amaçlı bir kaç ilde okullar tatil edildi. Son tatil haberi de Balıkesir'den geldi, yarın eğitime ara verildi.

7 İLDEN DE AYNI KARAR

Öte yandan İstanbul'un yanı sıra  Sakarya, Kocaeli, Yalova, Düzce, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale'de de yüz yüze eğitime bir gün ara verildi.

Çanakkale'de feribot seferlerine fırtına engeli Çanakkale'de feribot seferlerine fırtına engeli Çanakkale Boğazı'nda fırtına, deniz ulaşımında aksamalara neden oluyor. Fırtınanın etkisini kaybetmesinin ardından yeniden yapılmaya başlanan Çanakkale ve Kilitbahir arasındaki feribot seferlerine tekrar ara verildi.

Bakan Koca fırtınanın bilançosunu açıkladı:4 ölü 38 yaralı Bakan Koca fırtınanın bilançosunu açıkladı:4 ölü 38 yaralı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Marmara Bölgesi'nde etkili olan fırtınanın bilançosunu açıkladı. Koca, şiddetinin artıran fırtınada 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 38 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Fırtına İstanbul'u yıktı geçti Fırtına İstanbul'u yıktı geçti Türkiye'nin bir çok bölümü şiddetli fırtınanın etkisi altında. İstanbul'da şiddetli fırtına nedeniyle çatılar uçtu ağaçlar söküldü, tekneler battı. İzmir Karşıyaka'da deniz taştı, Bursa'da fırtına nedeniyle metro arıza yaptı, yolcular tahliye edildi.