'Dolandırıcılıkta son nokta' dedirten haber Yozgat'tan geldi. 43 yıl önce Almanya'ya giden 59 yaşındaki İbrahim Hazer, 2015 yılında Ankara merkezli kurduğu şirketle Almanya'da ticarete başladı. İnşaat sektörü, demir yolu ve köprü işleri yapan Hazer, 2 yıl önce yatırım yapmak için ülkeye dönüş yaptı. Yozgat'ın Çayıralan ilçesi başta olmak üzere köyünde birçok hayır işlerine de imza atan Hazer’e kaymakamlık, belediye ve birçok kurum teşekkür plaketi verdi.

İMZA KISMINI KESİP ALTINA SENET YERLEŞTİRDİLER

İş adamının hayırseverliğini duyan dolandırıcılar, ilçesine yatırım yapmak için gelen Hazer’i hedef aldı. Eylül ayında kargo çalışanı gibi iş adamıyla irtibata geçen dolandırıcılar, kendisine Konya Yozgatlılar Derneği’nden teşekkür plaketi geldiğini ve kargonun kişiye özel olup imza karşılığında teslim edileceğini söyledi. Dolandırıcılar, teslim tutanağının imza kısmını keserek o kısma senedin imza bölümü gelecek şekilde hazırlık yaptı. Hazırlanmış teslim tutanağına imza atan Hazer'e içerisinde teşekkür plaketi ve 1 kilo Konya şekeri bulunan paket teslim edildi.


Hazer, "Ben paramı ilçeme yatırım yapmak için getirdim, istihdam oluşturacaktım ama bir imza ile bütün hayatımı kararttılar" dedi.

AYLAR SONRA GELEN HACİZLE ŞAŞKINA DÖNDÜ

Bir süre sonra yaptığı araştırmalar sonucu Konya Yozgatlılar Derneği diye bir derneğin olmadığını ve kargo teslim tutanağının sahte olduğunu fark eden Hazer, dolandırıldığı şüphesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. Almanya’da yaşayan ve hiç tanımadığı kişiye 2,3 milyon euro borçlu olan Hazer, aylar sonra mal varlığına gelen hacizle ne yapacağını şaşırdı.

"2 BUÇUK MİLYONA YAKIN YARDIMDA BULUNDUM"

Köyüne yatırım yapmak için dönüş yaptığını söyleyen iş adamı İbrahim Hazer, "Yaklaşık 2 yıldır Çayıralan ilçesinin Günyayla köyünde yaşamaktayım. Çevreme, köyüme, ilçeme yapmış olduğum destekler var, buna benzer büyük yatırımlarda bulunmuş bir iş insanıyım. Yaklaşık 2 buçuk milyona yakın yardımda bulundum. Bu yüzden de sürekli bana derneklerden, belediyeden ve kurumlardan plaketler gelmekte" dedi.

"Bu nedenle de aynı şekilde bana kargo yolu ile plaket gönderildi" diyen Hazer, "İmza alındı, şu anda bütün malıma, parama haciz konuldu. Bana posta yoluyla kargo gönderdiler, 'size özel kargo geldi, sizin almanız gerekiyor' dediler. Ben de kargoyu alarak imzayı attım. Kargonun içinde de Konya Yozgatlılar Derneğine ait bir teşekkür plaketi ve bir kilo Konya şekeri çıktı. Bana kargo aracı ile değil normal bir araç ile geldiler. Beni acele ettirdiler, 'Kargo aracım bozulduğu için başkasından geçici araç aldım hemen götürüp teslim etmem gerekiyor' dediler. Kargocular imzamızı alıp gittiler. Tamamen bir kargo süsü vererek benim imzamı elimden aldılar. Benim hayatımı kararttılar" dedi.

"EVİME, İŞ YERİME HACİZ GÖNDERDİLER"

Hazer, kargo tutağının altına dolandırıcılar tarafından boş senet yerleştirildiğini sonradan öğrendiğini anlatarak, "Bir Alman vatandaşından borç almış gibi göstererek senedin üzerini sonradan 2 milyon 300 bin euroya doldurmuşlar, o da 35 milyon TL yapıyor. Senedi bir kişiye ciro ettirerek evime, iş yerime haciz gönderdiler. Biz de icra müdürlüğüne teminat yatırarak haciz işlemlerini durdurduk" şeklinde konuştu.

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK"

Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını anlatan Hazer, “Menfit tespit davası açıp teminat yatırmakla yapılacak icraların icra müdürlüğünde kalmasını sağladık. Eğer biz teminat mektubunu veremeseydik bizim paramız şu anda karşı tarafın elinde olacaktı. Halbuki ben Türkiye'den ihracat yapan bir insanım. Yabancı yatırımcıları da getirecektim ama ben nasıl onları koruyacağım, ben yurt dışından nasıl paramı getireceğim? Ben paramı ilçeme yatırım yapmak için getirdim, istihdam oluşturacaktım, yurt dışı ortaklıklarla yatırım yapacaktım ama maalesef bir imza ile bütün hayatımı kararttılar, yatırım yapamaz da hale geldik” dedi.

Konteyner ilanıyla vatandaşı 256 bin TL dolandırdılar Konteyner ilanıyla vatandaşı 256 bin TL dolandırdılar Dört ilde dört kişiyi sahte konteyner ilanı vererek dolandıran zanlılar, polise takıldı. Güvenlik güçleri, banka hesaplarından şüphelendikleri zanlıların foyasını ortaya çıkardı.

1 milyon liralık altını dolandırıcılara elleriyle teslim etti 1 milyon liralık altını dolandırıcılara elleriyle teslim etti Samsun'da yaşlı kadın, kendisini polis olarak tanıtan sahtekarlara kandı. Kadın, 1 milyon TL değerindeki bütün altınlarını dolandırıcılara kaptırdı.

Bakkala bakan 9 yaşındaki çocuk kadın müşteri tarafından dolandırıldı Bakkala bakan 9 yaşındaki çocuk kadın müşteri tarafından dolandırıldı Ailesinin bakkalı emanet ettiği 9 yaşındaki çocuk genç bir kadın tarafından dolandırıldı. Dolandırıldığını anlayan küçük çocuk kadının peşinden gitse de yetişemedi. Olayı anlatırken gözyaşlarına boğulan çocuğun psikolojisi etkilendi.