Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Side Mahallesinde 2019 yılında bir sitede meydana gelen olayda güvenlik görevlisi Halil Ayaz, sitede oturan ilkokul öğretmeni A.Ö.’nün hakaretine maruz kaldı. Siteden taşınanlardan kalan eşyları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere taşırken A.Ö.’nün  “Bunları burada niye tutuyorsunuz, kaldırın. Fakirlerle uğraşmayın.” diyerek Halil Ayaz’ı aşağıladığı, daha sonra da otoparkta küçük kızıyla oynarken Halil Ayaz’a yönelik ‘fakir’ diyerek hakaretlerde bulunduğu gerekçesiyle Ayaz, ilkokul öğretmenliği yapan A.Ö. hakkında savcılığa ‘hakaret’ ve ‘mobbing’ uygulamaktan suç duyurusunda bulundu.

“FAKİRLİK İĞRENÇTİR”

Ayrıca A.Ö.’nün, "Fakirlik iğrençtir." dediği öne sürüldü. Manavgat 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi, sanık A.Ö.’yü 5 ay hapisle cezalandırırken sanığın cezası 6 bin lira paraya çevrildi. Mahkemenin kararının ardından Halil Ayaz, bu kez konuşma zorluğu çeken kızına karşı yapılan hakaretten dolayı A.Ö. hakkında dava açtı. Manavgat 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına davacı Halil Ayaz, sanık A.Ö. ile tarafların avukatları ve tanıklar katıldı.

3 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ

A.Ö., Halil Ayaz’ın çocuğunun engelli olduğunu bilmediğini, mahkeme aşamasında öğrendiğini, Halil Ayaz’ın çalışmadan işe gelmeden para aldığını, birkaç site sakiniyle bu olayı ortaya çıkardığı için Halil Ayaz’ın kendisine husumet beslediğini, çocuğunun özel durumunu istismar ederek kendisinin cezalandırılmasını istediğini söyledi. Mahkeme, A.Ö.’yü hakaret suçundan 3 ay hapis cezası ile cezalandırırken, sanığın eylemi alenen gerçekleştirmesi nedeniyle cezasında 1/6 oranında artırım yaparak 3 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına, hapis cezasının paraya çevrilmemesine karar verdi.

ÖĞRETMENE KADEME İLERLEME CEZASI VERİLMİŞ

Mahkemenin ardından açıklama yapan Halil Ayaz, adaletin yerini bulduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Benim kendi adıma açtığım hakaret davası daha önce sonuçlanmış ve verilen 6 ay hapis cezası paraya çevrilmişti. Açtığımız 2. dava bugün sona erdi. A.Ö.’yü 3 ay 15 gün hapis cezasına çarptıran mahkeme cezanın para cezasına çevrilmesine gerek olmadığına karar verdi. Milli Eğitim tarafından mahkemeye gönderilen yazıda şahsın kademe ilerlemesinin durdurulmasına dair disiplin cezası vermiş. Milli Eğitimin mahkemenin verdiği hapis cezasını da dikkate alarak yeni kararlar alacağına inanıyorum. Böyle bir kişinin öğretmen olarak çocuklarımıza verebileceği bir şey olmadığı gibi zarar vereceğine de inanıyorum.”

Direksiyon sınavında başarısız olunca ailesi öğretmeni dövdü Direksiyon sınavında başarısız olunca ailesi öğretmeni dövdü Sancaktepe’de direksiyon sınavından kalan genç kız durumu ailesine bildirince babası ve ağabeyi direksiyon dersi veren öğretmeni darp etti. Öğretmen B.A. yediği yumruklar sonrasında yere yığıldı. Şikayetçi olduğu baba ve oğlu ise serbest bırakıldı.