BM'den Türkiye'nin mültecilere gösterdiği büyük destek övgü yağdırırken, Yunanistan'ın tavrı yerden yere vuruldu. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin Avrupa Bürosu Direktörü Vincent Cochetel, göçmen ve mültecilerin Yunanistan'da ilk durakları olan Ege adalarındaki durumlarını utanç verici olarak nitelendirirken  "Türkiye'nin en iyi örnek" olduğunu söyledi. Ziyaret kapsamında ilk önce İstanköy (Kos), Lesvos ve Sakız adalarına da gittiğini söyleyen Cochetel, adalarda karşılaştığı manzaranın içler acısı olduğunu kaydetti. 

TAM BİR KAOS ORTAMI VAR

Yunan adalarında tam bir kaos ortamının olduğunu söyleyen Cochetel,  "Mülteciler park ve meydanlarda uyuyor. Bu gerçekten utanç verici. Bu durum yerel halkı, turistleri ve mültecileri olumsuz etkiliyor. Yunanistan'ın zor bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Fakat Yunanistan gelişmekte olan bir ülke değil, gelişmiş bir ülke. Gelişmekte olan ülkelerde bile mültecilerin tıbbi, barınma ve gıda gibi ihtiyaçları problemsiz karşılanırken, Yunanistan'da karşılanamaması hiç normal değil." diye konuştu. 

TÜRKİYE FEVKALADE
Türk makamları da bu noktada ellerinden gelenin en iyisini yaptığını söyleyen AB Direktörü, "Mülteciler konusunda ise Türkiye en iyi örnek. Ülkenin çeşitli noktalarında çok sayıda mülteciyi barındırabilecek kamplar bulunuyor. Bu kamplardaki hizmetler de fevkalade" dedi.