Irak'ta ekonomik kriz ve yolsuzluklar sebebiyle birçok şehirde yapılan protestoların ardından Başbakan Haydar el-İbadi, cumhurbaşkanı ve başbakan yardımcılığı mevkilerinin kaldırılması için düğmeye bastı. Söz konusu mevkilerin kaldırılmasını isteyen İbadi, yolsuzluk dosyalarını da inceleyecek bir komite oluşturulması talimatı verdi. Başbakan İbadi, bütün başkanlık ve devlet kurumlarına tahsis edilen istisnai bütçenin de kaldırılmasına karar verdi. İbadi'nin aldığı kararların, bakanlar kurulu ve parlamento tarafından da onaylanması gerekiyor. 

Petrol fiyatlarındaki düşüş, terör örgütü IŞİD ile mücadele, kötü yönetim ve yolsuzluklar, Irak'ta ekonomik krizin derinleşmesine sebep oldu. Bağdat, Misan, Nasırıyye, Babil, Divaniyye, Basra, Kut, Kerbela, Necef, Süleymaniye ve Kerkük'te halk sokaklara çıkarak, elektrik kesintisi ve diğer hizmet alanlarındaki aksaklıkları protesto ediyor. Yapılan gösteriler üzerine Irak'ın en yüksek Şii mercii Ali es-Sistani, Başbakan İbadi'ye "yolsuzluklara karşı demir yumrukla mücadele etmesi" çağrısı yaparak, bu konuda daha cesur adımlar atmasını istemişti. Irak'ta Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un Nuri el-Maliki, Usame el-Nuceyfi ve İyad Allavi'den oluşan üç yardımcısı bulunuyor. Başbakan İbadi'nin de üç yardımcısı bulunuyor.

SİYASİLERDEN DESTEK GELDİ

Bu arada İbadi'nin açıkladığı reform kararlarına siyasi gruplardan destek geldi. Irak Temsilciler Meclisi'nde üyesi bulunan çeşitli siyasi lider ve gruplar, İbadi'nin yolsuzluk ve hizipleşmeye karşı reform kararlarının uygulanmasına destek sunacaklarını açıkladı. Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Selim el-Cuburi, hükümetin tüm reform adımlarını meclisin onaylamaya hazır olduğunu söyleyerek, "Meclis, hükümetin söz konusu reformları uygulama sürecini de takip edecek ve kusuru olanları cezalandıracak" ifadelerine yer verdi. Irak Cumhurbaşkanı Usame en-Nuceyfi de Başbakan İbadi'nin reform kararlarını desteklediğini açıkladı. Şii din adamı Mukteda es-Sadr'ın desteklediği Sadr Akımı Siyasi Bürosu da İbadi'nin kararlarını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, kabinede bulunan bakanların paketi onaylamasını istedi. Irak eski Başbakanı Nuri el-Maliki'nin başını çektiği Kanun Devleti Grubu Milletvekili Abbas Beyati de parlamentoda en çok üye sayısına sahip Şii Ulusal İttifak Grubunun, İbadi'nin kararlarını destekleyeceğini ifade etti.