Doğan Haber Ajansına konuyla ilgili özel açıklamalarda bulunan ve adının açıklanmasını istemeyen İranlı diplomat, İran İçişleri Bakanı Rahmani Fazli kişisel Instagram hesabı üzerinden paylaştığı fotoğraflarda 3 bin metrelik Kandil Dağlarının Irak sınırında değil, İran kısmında kalan Batı Azerbaycan bölümündeki İran sınırını teftiş ettiğini belirtti. Bu ziyaretin rutin ve kendi sınırlarındaki bölgeyi teftiş niteliğinde olduğunu da vurgulayan İranlı diplomat, buraya İran bayrağı dikildiği yönündeki haberleri de yalanlayarak kendi bölgelerindeki yerde her zaman İran bayrağı olduğunu söyledi. İranlı diplomat sözlerini şöyle sürdürdü:
TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ YAPTIK
Biz her zaman Türkiye ile terörle mücadele konusunda işbirliği yaptık. Benim ricam haberlerin çarpıtılmadan gerçek olarak yazılıp kamuoyuna duyurulması. Bu haberlerin çoğunu Siyonist İsrail üretiyor ve çatışmaya sürüklemeye çalışıyor. Her iki ülkenin yetkilileri kendi sınır bölgelerine gider ve burayı teftiş ederler. Ve, bu çok doğal bir şey. Bunu başka şekilde yorumlamak ve haber yapmak doğru olmayan yalan haberlerdir. İran PKKya yardım ediyormuş gibi yazılan haberleri ve köşe yazılarındaki yorumlarda dostane olmayan söylemler var. İranın da PKKnın yan kolu olan PJAK ile savaş halinde olması unutulmamalıdır. İran ve Türkiye ilişkileri yalan yazılan haber ve köşe yazılarından etkilenmeyecek kadar kuvvetlidir."
BATI AZERBAYCAN EYALET VALİSİ İLE FOTOĞRAFI VARDI
Bu arada İranlı bakanın paylaştığı fotoğrafların birinde yanında Batı Azerbaycan Eyaleti Valisinin sivil kıyafetle durmasını da teftişin Batı Azerbaycan bölgesi İran sınırında gerçekleştirildiğinin teyidi olarak gösterildi.