Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Avrupa Birliği'nin iltica taleplerinin değerlendirileceği mülteci kamplarını Türkiye'de kurması gerektiğini söyledi.
Mülteci sorununun Almanya için tam anlamıyla bir meydan okuma olduğunu belirten de Maiziere, Avrupaya hangi mültecilerin geleceğine karar verilebilecek kampların Türkiye, Yunanistan ve İtalyada kurulması gerektiğini söyledi.
Almanyanın karşılaştığı mülteci sorunu ve çözüm önerilerine ilişkin görüşlerini Euronews ile paylaşan de Maiziere, gerçekten yardıma ihtiyaç duyan mültecilerin tesbit edilmesinin önemli olduğunu vurguladı.
Almanyanın AB'ye gelen mültecilerin yüzde 43'ünü barındırdığını kaydeden Maiziere, Almanya gibi zengin bir ülke için de uzun dönemde bu büyük bir sorun diye konuştu.
Mülteci kampı İzmir'de kurulmalı
Alman Bakan, Avrupanın mülteci sorunu ile nasıl baş edeceği sorusuna ise, Yunanistan ve İtalyada Avrupaya gelmek isteyen mültecilerin toplanacağı ve kimin gerçekten yardıma ihtiyaç duyduğunun incelendikten sonra karar verileceği Hotspots kampları kurulmalı. Bunun dışında Türkiye ile de yoğun görüşmeler yapılmalı. Türkiye, Suriye sınırında mülteciler konusunda harika şeyler yapıyor. Ancak İzmir bölgesinde çok sayıda, binlerce hatta onbinlerce mülteci Avrupaya geçmenin yollarını arıyor. Sanırım burada da AB fonlarıyla bir mülteci kampı kurulmalı ve buradan kimlerin AB ülkelerine geleceğine karar verilmeli diye ekledi