Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a 80 kilometre mesafede bulunan ve kalabalık Türk nüfusuna sahip olan Slagelse kentinde belediye, Türklerin, bazı boş lokallerin, içinde cami de olan bir kültür evine dönüştürülmesi başvurusuna ret yanıtı verdi.


Yaklaşık 200 Türk'ün belediye meclis üyelerinin kararını dinlemek için hazır bulunduğu toplantıdan sonra açıklama yapan Danimarka Türk Kültür Derneği Başkanı Bilal Bıyık, "Bence bu üzüntü verici. Biz sadece daha rahat bir ortam istiyorduk. Böylelikle Danimarkalılarla daha iyi ilişkiler de kurabilirdik. Çok yazık. Sanki herkes önceden ne yönde oy vereceğini kararlaştırmış gibiydi. Kimse birbirini dinlemedi ve bence kimse bizi dinlemedi" diye konuştu.


Belediyenin Sosyal Demokratlar ve Birlik listesi (Enhedslisten) üyeleri "evet" oyu kullanırken, sağ partiler, Liberal Venstre, Liberal ittifak ve Danimarka Halk Partisi üyeleri ile iki bağımsız üye ise "hayır" oyu verdi.


Olumsuz oy kullananlar, böyle bir kültür evinin kent merkezinde trafik sorununa neden olacağını savunurken Danimarka Halk Partili üye Frederik Pedersen, camilerde uyum adına hiçbir şey yapılmadığını ve halkın da zaten cami fikrine karşı çıktığını ileri sürdü.


Bilal Bıyık, sürekli büyüyen bir dernek oldukları için başka alternatiflere bakacaklarını, mevcut dernek binasının 400'den fazla üyesi olan derneğe küçük geldiğini ifade etti.