Parlamentoda yapılan görüşmede, Ramadi'de devam eden askeri operasyonlar, Musul'u kurtarma planı, eski hükümet döneminde alınan silah sözleşmeleri ile ülkedeki güvenlik durumunun ele alındığı belirtildi. Savunma ve Güvenlik Komisyonu Üyesi ve Kürt Milletvekili Hoşyar Abdullah, AA muhabirine, oturum hakkında açıklamalarda bulundu.
Ramadi'de devam eden mücadelenin sonucu belli olmadan Musul operasyonunun başlamasının mümkün görünmediğini belirten Abdullah, "Savunma bakanı bu şekilde bir bekleme planlarının olduğunu söyledi. Musul'u kurtarmak için Ramadi'deki çatışmaların gidişatının bilinmesi lazım. Aksi takdirde daha bir cephede başarılı sağlanmadan başka bir cephenin açılması stratejik bir hata olur" ifadesini kullandı.
Eski hükümet döneminde terörle mücadele konusunun ortaya çıkması ile birlikte çok sayıda silah sözleşmesinin imzalandığını aktaran Abdullah, "Yapılan oturumda Ubeydi, bu sözleşmelerin tekrar gözden geçirilmesi kararı alınacağını ve bu silahların alımının büyük kısmının şu an için durdurulduğunu söyledi" dedi.
Eski Irak Başbakanı Nuri Maliki döneminde zırhlı 150 aracın alındığını dile getiren Abdullah, "Toplantının bir diğer önemli maddesi buydu. Daha önce sözleşmesi imzalanan ve parası ödenen araçların geri verilmesi istendi ancak satışı yapan şirket bunu kabul etmeyerek araçları Irak'a göndereceklerini ibraz etmiş. Bu yüzden araçların savunma bakanlığında bulunan üst düzey yetkililere verilmesi kararı alındı" bilgisini paylaştı.