Batı Şeria'da 6 yaşında Filistinli bir çocuğun evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu midesinden vurularak yaralandığı bildirildi.
Filistin'in Maan haber ajansında yer alan haberde, "Yahudi yerleşimci olduğundan şüphelenilen bir kişinin aracıyla yoldan geçerken saldırıyı gerçekleştirdiği ve ardından olay yerinden kaçtığı" belirtildi.
Yusuf Beyan at-Tabib isimli Filistinli çocuk saldırının ardından Batı Şeria'nın kuzeyindeki Kalkilya şehrinde bir hastaneye kaldırıldı. Hastane yetkilileri at-Tabib'in sağlık durumu hakkında henüz bir açıklama yapmadı.
İsrail ordu sözcülüğünden bir yetkili, "saldırıdan haberdar olduklarını ve askerlerin olay yerine ulaşarak soruşturma başlattığını" söyledi. Yetkili, "olayla ilgili henüz bir delile ulaşılamadığını ve soruşturmanın zaman alabileceğini" ifade etti.
- Nablus'ta olağan üstü hareketlilik
Batı Şeria'nın kuzeyindeki Nablus şehri yakınlarında bulunan Yahudi yerleşim yerleri Elon Moreh ve İtamar arasında seyahat eden bir araca 1 Ekim'de ateş açılması sonucu 2 Yahudi yerleşimci hayatını kaybetmişti. Saldırının gerçekleştirildiği perşembe gününden buyana Nablus kenti yoğun güvenlik önlemlerine sahne oluyor.
İsrail ordusu "saldırganların yakalanması için bölgeye 4 yeni birliğin daha sevkedildiğini" açıklamıştı.
Filistinli görgü tanıkları, İsrail askerlerinin Nablus'ta bugün bazı Filistinlilerin evlerine düzenlediği baskınlarda 10 kişi gerçek mermiyle, diğer 4 kişi ise İsrail askerlerinin darbeleri sonucunda yaralandığını bildirmişti. Olayla ilgili İsrail ordusundan henüz bir açıklama yapılmadı.
İsrail'in 1967'den beri işgal altında tutuğu Batı Şeria'de 400 bin, Doğu Kudüs'te 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre bu yerleşim yerleri illegal kabul ediliyor.