Putin, Rus televizyon kanalına yaptığı değerlendirmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkına başsağlığı diledi.

Putin, "Bu, dost ve komşu ülke Türkiye'de istikrarı bozmayı amaçlayan bir girişimdir. Ayrıca, seçim öncesi bir dönemde gerçekleşiyor. Bu, açık bir provokasyon" değerlendirmesinde bulundu.

BAŞBAKAN MEDMEDEV'DEN TAZİYE MESAJI

Başbakan Medvedev, terör saldırısında hayatını kaybedenler için Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu'na taziye mesajı gönderdi.

Başbakanlığın resmi internet sitesinde yer verilen mesajında Medvedev, teröristlerin provokatif saldırısının hiçbir gerekçesinin olamayacağını belirtti.

Medvedev, "Patlamada hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileklerimi iletmenizi rica ediyor, tüm yaralı ve zarar görenlere acil şifalar diliyorum" ifadesini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da yayımladığı taziye mesajında saldırıyı kınayarak, canavarca olarak nitelendirdi.

Saldırıda ölenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileklerini ilettiklerini ve yaralılara acil şifalar dilediklerini kaydeden Zaharova, "Bu acımasız suçun failleri ve organizatörleri hak ettikleri cezayı almalıdır" görüşünü paylaştı.

Rusya Müftüler Konseyinden yapılan açıklamada ise Rusya'daki Müslümanların, Ankara'daki terör saldırısını öfkeyle kınadığı bildirildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Hiçbir ahlaki ve manevi değere sahip olmayan teröristlerin masum insanları öldürdüklerini görüyoruz. Her şeyden evvel, bu menfur terör eyleminde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yaralılara yüce Allah'tan şifa niyaz ediyoruz."

Rusya'ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyetinin Devlet Başkanı Ramzan Kadirov da sosyal medya hesabından yayımladığı taziye mesajında, "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve tüm Türk halkına en içten taziyelerimi iletiyorum" ifadesini kullandı.