Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşad Salihi, merkezi İngiltere'de bulunan "Türk Dünyası Dayanışma Platformu" adlı sivil toplum organizasyonunca başkent Londra'daki Yunus Emre Enstitüsü'nde düzenlenen halka açık toplantıda konuştu.
Toplantı öncesinde AA muhabirine, Uluslararası Af Örgütü'nün PYD ile askeri kanadı YPG'nin, Suriye'nin kuzeyinde Arap ve Türkmen sivillerin yaşadığı bölgeleri kullanılamaz hale getirmesi yönündeki raporuna ilişkin açıklamada bulunan Salihi, bölgede belli bir siyaset uygulandığını dile getirdi.
Terör örgütü DAEŞ'i "siyasi bir proje" olarak tanımlayan Salihi, Irak'taki Türkmenlerin yaşadığı Telafer ile Suriye'de Türkmenlerin yaşadığı Tel Abyad kentlerinin birbirine benzerliğine dikkati çekti.
Salihi, "DAEŞ gelip bölgede harita çiziyor. Bu birilerinin menfaatine oluyor. Bu haritalarda da özellikle Türkmenlerin üzerini çiziyor. Öyle bir siyaset uygulanıyor ki, Telafer'e DAEŞ belasının getirilmesinde bir gaye var. O da çizilen haritadır. Suriye'deki Türkmen coğrafyası Tel Abyad'a da DAEŞ geldi. Ondan sonra bu bölgede DAEŞ bombalanıyor, bu nedenle Arap ve Türkmenler bölgeden çıkıyor. Ardından PYD, PKK silahlanıyor, bölgeye geliyor, Türkmenler yok, Araplar yok. 'Tel Abyad' bizimdir deniyor" dedi.
- "DAEŞ ilk Türkmenlere saldırdı"
Salihi, terör örgütü DAEŞ'in herkesten önce Türkmenleri hedef aldığına vurgu yaparak, şu ifadeleri kullandı:
"İlk Türkmenlere sonra Yezidilere ve Hristiyanlara saldırdı. Duruma baktığımızda, kamuoyunda, Batı ülkeleri platformunda Türkmenlerden hiç bahsedilmiyor. Türkmenlerden bahsedilmemesi sıradan bir mesele değil, o nedenle biz artık Batı ülkelerinin kapılarını çalmaya ve sorunlarımızı dile getirmeye başladık. Bu kapsamda burada İngiliz yetkililer ile bir araya geldik."
Irak Türkmenlerinin problemlerine çözüm bulma çalışmaları kapsamında muhtelif yöntemlere başvurduklarını aktaran Salihi, "Azami şekilde olsa da askeri gücümüzü, kendimizi yavaş yavaş toparlamaya başlıyoruz. Sağolsun yanımızda yardım elini uzatan Türkiye var. Türkiye'nin bize verdiği destek kesilmedi. Ama şunu söylemek gerekli, Türkiye'nin desteği yeterli değil, daha fazlasını istiyoruz. Başka yolumuz, başka kimsemiz yok. Bugün bizi bir araya toplayan Türk varlığıdır" diye konuştu.