ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bu hafta ziyaret edeceği Avrupa ve Ortadoğu'da İsrail-Filistin gerilimi, Suriye'de devam eden kriz, DAEŞ'le mücadele ve Ukrayna'daki gelişmelerle ilgili yoğun diplomatik temaslarda bulunacak.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında, Kerry'nin 21-25 Ekim'de Avrupa ve Ortadoğu'yu kapsayacak seyahatiyle ilgili bilgiler paylaştı. Kirby, Bakan Kerry'nin 21 Ekim'de Avrupa'ya, daha sonra da Ortadoğu'ya giderek, başta Filistin'de artan gerilim ve Suriye'deki mevcut durum olmak üzere, DAEŞ'le mücadelede gelinen nokta ve Ukrayna'daki gelişmeler gibi küresel ve bölgesel meseleler hakkında muhataplarıyla temaslarda bulunacağını dile getirdi.
Kirby, Kerry'nin ziyaret programının detaylarına yönelik sorular üzerine, ziyaretin Avrupa ayağının bir veya iki ülkeyi, Ortadoğu ayağının ise en az bir ülkeyi kapsayacağını belirtmekle yetinirken, zaman ve yerlere dair detaylar üzerinde hala çalışıldığını söyledi.
Sözcü Kirby, Kerry'nin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşeceğini, Suriye konusunda da Türkiye, Suudi Arabistan, Rusya ve Ürdün dışişleri bakanlarıyla çok taraflı toplantı düzenleyeceğini bildirdi. 
İsrail-Filistin gerilimiyle ilgili, "Şiddetin sona erdiğini, sükunetin yeniden sağlandığını ve hiç kimsenin gerilimi sadece tırmandırmaya ve daha fazla şiddeti teşvik etmeye yarayacak söylemler sergilemediğini görmek istiyoruz" diyen Kirby, işgal altındaki Kudüs ve Batı Şeria'daki Filistinlilerin statüsünün ne olduğu ve bu insanları kimin koruyacağına dair soru üzerine, bu konularda yorum yapamayacağını söyledi.
Kirby, Kerry-Lavrov görüşmesinin içeriğine yönelik bir soruyu yanıtlarken de görüşmenin ana başlıklarını Suriye ve Ukrayna konularının oluşturacağını kaydetti.