Trafik kazasında hayatını kaybeden bir Roman'ın cenaze töreni için, hapiste olan kardeşinin bir kaç saatliğine de olsa serbest bırakılmasını talep eden Romanlar, yetkililerin ''hayır'' yanıtı vermesi üzerine kasabada çok sayıda aracı kundakladı.
Yakın illerden çok sayıda güvenlik görevlisinin gönderilmesinin ardından kasabada asayişin sağlandığı bildirildi. Romanların, kasabadaki araba hurdalığına baskın yapıp, buradaki eski arabaları kasaba meydanlarına getirerek yaktıkları bildirildi. Yine kasabadaki tren raylarının üzerilerine konulan eski otomobiller, demiryolu ulaşımını uzun süre felce uğrattı.   
Grenoble Savcısı Jean-Yves Coquillatı, kasabada çıkan olaylarla ilgili soruşturma başlattı. Fransız savcı, düzenlediği basın toplantısında, ''DNA analizleri ve güvenlik kameralarının incelenmesi sonucu olayların faillerin mutlaka yakalanacağını'' söyledi.
Saldırganlar maske taktıkları için kimliklerini tespitinin zaman alacağını kaydeden savcı, yapılan şiddet eylemleri organize suç kapsamına girdiği için suçluların en az 10 yıl hapis cezasıyla yargılanacaklarını bildirdi. Savcı, olaylar sırasında 38 aracın kundaklandığını sözlerine ekledi.
Başbakan Manuel Valls ve İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ise yaptıkları açıklamalarda, saldırıları kınayarak, kamu düzeninin bozulmasına izin vermeyeceklerini vurguladılar.