Suriye'de bin 284'ü rejim güçlerinin, 276'sı Rusya'ya ait savaş uçaklarının saldırılarında olmak üzere, ekim ayında aralarında kadın ve çocukların olduğu bin 771 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 
Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SNHR) tarafından ekim ayına ilişkin hazırlanan raporda, milis güçlerin desteğiyle ülkenin farklı kentlerinde rejim birliklerinin düzenlediği saldırılarda son bir ayda 793'ü sivil, 491'i silahlı muhalif, bin 284 kişinin öldüğü, Rus savaş uçaklarının düzenlediği saldırılarda ise 276 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. 
- Ekim ayında 158 çocuk hayatını kaybetti
Raporda, ekim ayı boyunca Suriye'nin çeşitli kentlerine karadan ve havadan düzenlenen saldırılarda, sivil kayıplardan 158'ini çocuk, 153'ünü kadın, 99'u işkence altında ölenlerin oluşturduğu belirtildi.
PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin saldırılarında 3'ü çocuk, 2'si kadın 10 kişinin öldüğü kaydedilen raporda, terör örgütü DAEŞ'in saldırılarında 53'ü sivil 73 kişinin, Nusra Cephesi'nin saldırılarında da 5 kişinin yaşamını yitirdiği, muhalif birliklerin düzenlediği saldırılarda ise 13'ü çocuk, 11'i kadın 3'ü de işkence altında 45 sivilin hayatını kaybettiği kaydedildi. 
Raporda, başka ülkeye göç yolunda veya kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından düzenlenen bombalı saldırılarda da 9'u kadın, 10'u çocuk 50 sivil ile 28 silahlı muhalifin hayatını kaybettiği belirtildi.