Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Dairesi Başkanı Andrey Kartapolov, 30 Eylül'de Suriye'de başlattıkları hava operasyonlarına ilişkin blançoyu düzenlediği basın toplantısında paylaştı.

Rus uçaklarının bin 631 uçuş gerçekleştirdiğini ve 2 bin 84 hedefi vurduğunu söyleyen Kartapolov, operasyonlarda terör örgütü DAEŞ ve El Kaide bağlantılı El Nusra'nın elindeki 52 eğitim kampının, 40 patlayıcı imalathanesinin ve 155 mühimmat deposunun imha edildiğini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığının bazı Suriyeli muhalif grubun lideriyle iletişim kurduğunu belirten Kartapolov, Rus hava güçlerinin Palmira, Deyr ez Zor ve Halep'te bugün vurduğu 24 hedefin koordinatlarını bu Suriyeli muhalif gruplardan aldıklarını vurguladı.

Temas halinde oldukları Suriyeli muhaliflerin isimlerini paylaşmayan Kartapolov, Rus hava saldırılarıyla terörist grupların ağır kayıplar verdiğini savundu.

Rus ve ABD savaş uçaklarının Suriye'de ortak bir tatbikat gerçekleştirdiğini ifade eden Kartapolov, "Rus ve ABD jetleri birbirlerine çok yaklaşmaları durumunda olabilecekleri görmek için bir tatbikat gerçekleştirdi. Uçaklar birbirlerine aralarında 5.5 kilometre kalacak kadar yakınlaştı" dedi.