İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, "suça karıştığı" öne sürülen Filistinlilerin ailelerini abluka altındaki Gazze'ye göndermeyi planladığı bildirildi.

İsrail'in Yediot Ahronot gazetesinde yer alan habere göre, İsrail savunma bakanı ve askeri yetkilerle dün bir toplantı yapan Netanyahu, Filistinliler'e karşı "bazı güvenlik önlemleri" almayı gözden geçirdi. Haberde, "suça karıştığı öne sürülen Filistinlilerin ailelerini abluka altındaki Gazze'ye göndermenin de" bu önlemler arasında yer aldığı bilgisine yer verildi.

AA muhabirinin telefonla ulaştığı Netanyahu'nun sözcüsü Ofir Gendelman, "konu hakkında yorum yapmayacağını" söyledi. 

İsrail hükümeti, "suça karıştığı" iddia edilen Filistinlilerin evlerinin yıkılması, öldürülen Filistinlilerin cenazelerinin ailelerine teslim edilmemesi, bu ailelerin İsrail'de çalışma izinlerinin iptal edilmesi, Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da ek askeri kontrol noktaları kurularak aramaların sıklaştırılması ve Filistinlilere yönelik yürütülen gözaltı furyasının aralıksız sürmesi gibi bazı kararları hayata geçirmişti.

Netanyahu'nun, Doğu Kudüs'ün bazı mahallelerinde yaşayan 80 bin Filistinliyi şehirden kovmayı düşündüğü geçtiğimiz haftalarda basına yansımıştı.