Lübnan'ın başkenti Beyrut'un şehir merkezi aylardır trafiğe kapalı olması sebebiyle adeta hayalet kasaba görünümüne büründü. 

Lübnan iç savaşıyla yıkılan Beyrut'u eski haline getirmek için Downtown, bombalı saldırıyla öldürülen eski Başbakan Refik Hariri'nin şirketi tarafından inşa edildi. Farklı bir mimari modelin uygulandığı Beyrut kent merkezinde yer alan ve "Downtown" olarak adlandırılan bölgede, çarşılar, ibadet yerleri, bankalar ve alışveriş merkezlerinin yanı sıra meclis binası, hükümet sarayı ve Birleşmiş Milletler (BM) binası gibi diplomatik yapılar da bulunuyor.

"Kokunuz Çıktı" adı altında, 2 Ağustos'ta başlayan protestolar, Lübnan'ın merkezindeki bu bölgeyi hala etkilemeye devam ediyor. Günlerce devam eden ve yüzlerce kişinin gözaltına alındığı protestoların toplanma yeri Downtown, söz konusu protestoları sonlandırmak için araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

Son yıllarda şehir merkezinde meydana gelen patlamalar ve siyasi şiddet olayları nedeniyle sokakları yavaş yavaş beton bloklarla kapatılan Downtown bölgesinde, çöp protestolarının ardından gelen ilave tedbirler birçok dükkanın kapanmasına, ticari ve sosyal hayatın bitmesine neden oldu.