Afganistan’ın doğusunda bulunan Nanharhar vilayetinin Çaparhar ilçesinde Taliban ve DAEŞ militanları arasında devam eden çatışmalarda 16 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Nangarhar Valiliği Sözcüsü Ataullah Hugyaney, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Son iki gündür Taliban ile DAEŞ militanları arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor. Şu ana kadar 16 militan hayatını kaybetti. Çatışmalar Çaparhar'ın değişik bölgelerinde sürüyor. İki örgütün çatışmasında, aralarında Taliban’ın Çaparhar için atadığı gölge kaymakam dahil 11 Taliban militanı hayatını kaybetti, DAEŞ'in de 5 kaybının olduğunu biliyoruz" dedi.

Bir Nangarhar polis yetkilisi de çatışmalarda çok sayıda militanın yaralandığını belirtti.

Özellikle kırsal bölgelerde yaşayan sivillerin çatışmalardan olumsuz etkilendiğini belirten Nangarhar Kent Konseyi üyesi Zebihullah Zmaray, çok sayıda ailenin kötü hava koşullarına rağmen evlerinden kaçmak zorunda kaldığını ifade etti.

Afganistan’ın 25 vilayetinde örgütlenmeye çalıştığı ifade edilen terör örgütü DAEŞ, ağırlıklı olarak Pakistan sınırındaki Nangarhar ve Kunar vilayetlerinde faaliyet gösteriyor.