Bosna Hersek'te 1992-1995 yılları arasında yaşanan kanlı savaşın izleri, aradan geçen 20 yıla rağmen belirginliğini koruyor.
Özellikle de 3,5 yıl Sırp askerleri tarafından kuşatma altında tutulan ve bin 598'i çocuk 11 bin 541 sivilin hayatını kaybettiği başkent Saraybosna'nın hemen her köşesinde savaşın izlerine rastlamak mümkün.

Tarihi ve kültürel mirasın ve altyapının büyük zarar gördüğü Saraybosna'daki birçok binada kurşun izleri ilk günkü gibi belirgin bir şekilde duruyor. Zarar gören tarihi ve kültürel miras zaman içerisinde restore edilse de aynı durum binalar için söz konusu değil. Özellikle çatışmaların en yoğun olduğu Grbavica ve Dobrinje semtlerindeki birçok binada kurşun, hatta havan topu izleri var.

Saraybosna'da savaşın en belirgin izlerinden biri de "Saraybosna gülleri". Savaş döneminde Sırp mevzilerinden atılan ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olan havan toplarının beton zemin üzerinde bıraktığı izlere "Saraybosna gülleri" deniliyor. Kırmızı reçineyle doldurulan bu izlere şehrin dört bir yanında rastlanıyor.

Modern savaş tarihinin en uzun kuşatması olarak kabul edilen Saraybosna kuşatması boyunca şehre her gün 300'ün üzerinde bomba düşmüş, yaklaşık 10 bin bina parçalanmış, 100 bine yakın bina zarar görmüştü. O dönemde Saraybosna’da zarar görmeyen binaların yüzde 13 olduğu tahmin ediliyor.