Fars Haber Ajansı, İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'nin geçtiğimiz hafta Rusya'nın başkenti Moskova'ya giderek Devlet Başkanı Vladimir Putin'le buluştuğunu ileri sürdü.  

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'e yakınlığıyla bilinen ve Tahran'ın yurtdışı operasyonlarında "gölge komutanı" olarak bilinen Süleymani'nin Putin'in yanısıra Rusya'daki üst düzey askeri yetkililerle de bir araya geldiği belirtildi.

"DOSTUM KASIM"
 
Haberde, Süleymani'nin 23 Kasım'da Tahran'da İran dini lideri  Ayetullah Ali Hamaney ile Putin arasındaki görüşmede gündeme gelen konuların da  değerlendirildiği ve Putin'in görüşme sırasında İranlı generale "Dostum Kasım"  diye hitap ettiği belirtildi. 
 
Beş yıldır devam eden ve 300 binden fazla insanın ölümüne neden olan  Suriye'deki iç savaşta Beşşar Esad'e sağladığı askeri stratejiyle ön plana çıkan  Süleymani'nin, ağustos ayında da Moskova'ya giderek, Putin'le görüştüğü iddia  edilmişti. 
 
Birleşmiş Milletler tarafından 2007 yılında hakkında uluslararası  seyahat yasağı koyulan Kasım Süleymani'nin buna rağmen Suriye ve Irak'taki bir  çok noktada İran'ın askeri operasyonlarını yönettiği belirtiliyor. 
 
Fars Haber Ajansı'na açıklama yapan bir kaynak, Kudüs Gücü komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'nin Moskova ziyaretiyle ilgili şu açıklamayı yaptı: 
 
SURİYE'DEKİ SAVAŞI GÖRÜŞTÜ
 
"General Süleymani geçtiğimiz hafta üç günlük ziyareti boyunca Devlet Başkanı Putin, üst düzey askeri komutanlar ve istihbarat yetkilileriyle görüştü. Görüşmelerde Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan'daki son gelişmeler gündeme geldi."
 
Irak ve Suriye'de faaliyetlerde bulunan İran Devrim Muhafızları'nın Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'nin Moskova'ya gittiği iddiaları geçtiğimiz ağustos ayında yine gündeme gelmişti. Süleymani'nin Moskova'yı ziyaret ettiği iddiaları Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Sergey Ryabkov tarafından yalanlanmıştı.
 
İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani Irak ve Suriye'de uzun süre örtülü operasyonlarda görev aldı. IŞİD'e karşı mücadelede ise, Kasım Süleymani cephede operasyonlarda yer almaya başladı.