BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs müzakerelerinde, tarafların mülkiyetle ilgili uzlaşıya çok daha yakın olduklarını ancak halen çözülmesi gereken unsurların bulunduğunu söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Eide'yi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti.

Yaklaşık iki saat süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Eide, Akıncı ile görüşmesinin olumlu geçtiğini belirterek, ocak ayında yapılacak görüşmeler için iyi bir zemin oluşturmaya çalıştıklarını, liderlerin 20 Aralık'taki görüşmesinde ocak ayının programını ele alacaklarını kaydetti.

Kıbrıs müzakerelerinde mülkiyette uzlaşı yönünde genel hatların ortaya çıkmaya başladığını ifade eden Eide, bazı kilit konularda yararlı gelişmelerin yaşandığını ancak müzakerelerin son turunda çözülebilecek konuları belirlemek istediklerini dile getirdi.

Eide, "Taraflar aylar öncesine göre, mülkiyetle ilgili uzlaşıya çok daha yakın, ancak halen çözülmesi gereken unsurlar var" şeklinde konuştu.

Kıbrıs'ta yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında en son 15 Aralık'ta bir araya gelen liderler, 20 Aralık'ta tekrar görüşecek.