"Königsufer" Caddesi'nde toplanan PEGIDA taraftarları Alman hükümetinin sığınmacı politikalarını eleştiren slogan attı ve pankartlar taşıdı. Gösteride hep birlikte Noel şarkıları söylendi.
Burada bir konuşma yapan PEGIDA hareketinin yöneticilerinden Tatjana Festerling, ABD'deki Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarından Donald Trump'ı ve Polonya, Macaristan ile İsviçre'de aşırı sağcıların güçlerini artırmasını övdü.
PEGIDA kurucusu Lutz Bachmann ise 11 Ocak'ta Dresden'de yapılması planlanan gösteriyi iptal ettiklerini, bunun yerine Leipzig'e giderek burada PEGIDA'dan etkilenerek kurulan LEGIDA'nın birinci kuruluş yıl dönümünde düzenlenecek gösteriye katılacaklarını ifade etti.
Durchgezaehlt adlı öğrenci inisiyatifi PEGIDA eylemine 6 bin ile 8 bin arasında göstericinin katıldığını duyurdu.
Öte yandan "Schlesicher Platz", "Theater Platz" ve "Carola Platz" meydanlarında PEGIDA karşıtı gösteriler yapıldı.Bu gösterilere katılımıntoplam 4 bin ile 4 bin 500 arasındaolduğu tahmin edildi.
Söz konusu meydanların PEGIDA'nın gösteri düzenlediği yere yakın olması ve grupların karşı karşıya gelmemesi amacıyla polis geniş güvenlik önlem aldı.
Dresden polisi, yaptığı açıklamada, gösteriler sırasında çeşitli eyaletlerden gelen 2 bin 578 polisin görev yaptığını belirtti.
Çok sayıda caddenin trafiğe kapatıldığı ifade edilen açıklamada, iki aracın ateşe verildiği, kundaklamanın gösterilerle ilgili olup olmadığınınaraştırıldığı kaydedildi.