Suriye'de Rus savaş uçaklarının havadan, Beşşar Esed rejimine bağlı güçlerin ise karadan saldırıları sonucu Halep'in kuzeydoğusundaki Bab ilçesi ve çevresinde bir haftadan bu yana 100 bin kişinin yerinden edildiği belirtildi.

Halep'teki Yerel Koordinasyon Komitesi üyesi Ebu Firas El Halebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yerinden olan 100 bin kişinin güvenli bölgelere göç etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Halebi, DAEŞ'in kontrolündeki Halep'in Bab ilçesi ve çevresindeki köylere Rusya'nın havadan desteklediği Esed rejiminin saldorması sonucu 100 bin kişinin yerlerinden edildiğini söyledi.

"Rusya, sistematik bir şekilde sivil yerleşim alanlarını bombalıyor"

Bab'taki sivil meclisin başkanı Talal Abbo da AA muhabirine yaptığı açıklamada, binden fazla kişinin Suriye-Türkiye sınırına yöneldiğini, bu kişiler için çadır temin etmeye çalıştıklarını söyledi.

Ağır hava şartları nedeniyle göç edenlerin durumunun çok kötü olduğunu ifade eden Abbo, "Rusya, Bab'da sistematik bir şekilde sivil yerleşim alanlarını bombalıyor'' dedi.

Rusya, DAEŞ ve rejim saldırıları kıskacında kalan Bab ve çevresinden göç edenlerin sayısının çok fazla olması nedeniyle çadır ihtiyacını karşılamakta zorlandıklarını kaydeden Abbo, göç edenler için sivil bir koridorun açılmasını istediklerini söyledi.

Abbo, uluslararası kamuoyuna ve yardım kuruluşlarına da konuyla ilgili çağrıda bulundu.

Rus savaş uçakları iki aydır Halep'in güneyinde muhaliflerin rejim güçleriyle olan cephe hatlarına saldırırken, kentin kuzeyindeki muhalifler de PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan PYD ile terör örgütü DAEŞ'le olan çatışma hatlarını bombalıyor.