AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, AB ve ABD arasında transatlantik veri akışının korunmasına yönelik yeni bir sistemde anlaşıldığı, bu sistemle Avrupalıların verilerinin ABD’ye iletilmesinde yasal haklarının ve özel hayatlarının koruma altında olacağı kaydedildi.

Şikayetler üzerine, Avrupa Adalet Divanı, 7 Ekim 2015’te AB ile ABD arasında dijital verilerin iletimi konusunda geçerli olan “Güvenli Liman” sistemini geçersiz ilan etmişti. Yeni anlaşma ile ABD’deki şirketler Avrupalıların kişisel bilgilerini daha iyi koruyacak ve ABD yetkili makamları ile AB yetkili mercileri bu alanda daha yakın işbirliği yapacak.

AB Komisyonu’nun Dijital Tek Piyasadan Sorumlu Üyesi Andrus Ansip konuyla ilgili, “ABD’ye verilerin akışında daha kuvvetli bir yapı kurulmasında uzlaştık. Artık, Avrupalılar kişisel verilerinin korunduğundan emin olabilirler” İfadelerini kullandı.

"ABD bağlayıcı teminatlar verdi"

AB Komisyonu Adalet ve Tüketici Haklarından Sorumlu Üyesi Vera Jourova ise “AB ile ABD arasında yapılan yeni 'Gizlilik Kalkanı' kişisel verilerinin ABD şirketlerine iletiminde Avrupalıların temel haklarını koruma altına alacak“ değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin AB’ye bu alanda bağlayıcı teminatlar verdiğini ifade eden Jourova, kamu otoritelerinin bu verileri kullanımlarında ciddi sınırlamalar, koruyucu unsurlar ve gözetim mekanizmaları olacağını kaydetti.

Yeni anlaşma, taslağı hazırlanıp AB Komisyonu ve üye ülkeler tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Avrupa Adalet Divanı, Google, Microsoft ve Apple gibi firmaların Avrupalıların kişisel verilerini ABD’ye taşımalarını ve bu verileri kullanmalarını, özel hayatın ihlali nedeniyle yasalara aykırı bulmuştu. Şimdi AB ile ABD bu konuda bir uzlaşı noktası buldu.