Birleşmiş Milletler (BM) Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro, Suriye'de gözaltında bulunan insanların ölümleri ve maruz kaldıkları sistematik şiddet hakkındaki raporuyla ilgili BM Cenevre Ofisi'nde basın toplantısı düzenledi.

Ülkede binlerce tutuklunun öldürüldüğünü ifade eden Pinheiro, şöyle konuştu:

"Suriye'de son dört buçuk yılda savaşan taraflarca, çoğunlukla da rejim tarafından gözaltına alınan binlerce tutuklu öldürüldü. Suriye rejimi insanlık ve savaş suçu işliyor. Suriye'de insanlık ve savaş suçu işleyenlerin hesap verme zorunluluğu olmalı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanmalı" dedi.

Suriye rejimi tarafından on binlerce insanın gözaltına alındığı ve gözaltına alınan insanların bazılarının ortadan kaybolduğuna işaret eden Pinheiro, ülkede savaşan taraflara tutukluları serbest bırakma çağrısında bulundu.

"Adalet olmadan barış sağlanamaz"

BM Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Üyesi Carla del Ponte ise, "Suriye'de insanlık ve savaş suçları nedeniyle hesap verme zorunluluğu, ülkedeki siyasi çözümün bir parçasını oluşturmalı. Adalet olmadan barış sağlanamaz" dedi.

"Rejim insanlık ve savaş suçu işliyor"

Öte yandan, toplantıda sunulan Suriye Bağımsız Araştırma Komisyonu raporunun, 10 Mart 2011-30 Kasım 2015 tarihlerinde öldürülen tutuklular hakkında 621 kişiyle yapılan görüşmelerle elde edilen bilgiler ışığında hazırlandığı açıklandı.

Suriye'deki işkence ve ölümlerin ülkedeki resmi ve geçici cezaevleri sayesinde gizlendiğine ve insanların ortadan kaybolduğuna işaret edilen raporda, "Suriye'deki tutuklular, savaş alanından ve gözden uzak geçici cezaevlerinde, işkenceye uğruyor ve öldürülüyor. Suriye rejimi, cinayet, işkence, tecavüz, hapsetme, ortadan kaldırma ve diğer insanlık dışı uygulamaları nedeniyle insanlık ve savaş suçu işliyor" ifadesi kullanıldı.

Raporda, terör örgütü El Nusra ile bazı rejim karşıtı silahlı grupların da savaş suçu işlediği bildirildi.

Raporda, terör örgütü DAEŞ'in de yasa dışı şekilde insanları gözaltına aldığı ve ülkenin bazı noktalarında cezaevlerinin bulunduğu bilgisi verildi. DAEŞ'in, tutuklulara işkence yaptığı ve öldürdüğünün tespit edildiği ve bu nedenle de DAEŞ'in, cinayet ve işkence nedeniyle savaş suçu işlediği kaydedildi.

Komisyonun raporunda, ülkede işlenen insanlığa karşı suçlar ve savaş suçlarının cezalandırılması konusunun, ülkedeki siyasi çözüm sürecine dahil edilmesi gerektiği belirtildi.