Rus uçaklarının, Suriye'nin Halep kentinde muhaliflerin kontrolündeki ilçe, belde ve köylere düzenlediği hava saldırısında yaklaşık 40 bin kişi evini barkını bırakarak güvenli gördüğü Azez ilçesindeki Bab Es Selame çadır kentine kaçtı.

Rus uçaklarının bombardımanının yanı sıra İran ve Hizbullah milislerinin karadan destek verdiği Esed güçlerinin Hayan, Hreytan, Rityan, Kafr Hamra Anadan, Tel Cibin, Kafr Naya, Mayir ve İhris'te sivil yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılar sonucu yaklaşık 40 bin Suriyeli yerlerinden oldu.

Rusların bombardımanından kaçarak çadır kente gelen bazı aileler araçlarında uyurken bir aile de terk edilmiş, camları kırık, kapıları olmayan bir otobüste kaldı.

Rusların yoğun bombardımanı sonrası Halep'in kuzeyindeki Tel Rıfat ilçesinden kaçarak Es Selame çadır kentte gelen ve terk edilmiş otobüste kalan Cuma ailesinin, otobüsün etrafını soğuktan korunmak için battaniye ve saclarla kapattığı dikkati çekti. Cuma ailesi otobüsün bir kısmını yatmak için diğer kısmını ise mutfak olarak kullanıyor. 

'Hava saldırıları yüzünden buraya kaçtık''

Rusların bombardımanından kaçarak ailesiyle beraber Es Selame'ye gelen 54 yaşındaki Halil Cuma, şunları kaydetti:

''Rus uçaklarının hava saldırılarından kaçarak buraya geldik. Ne Beşşar Esed'ten ne de askerlerinden korkuyoruz. Hepsini kaydet. Bizi bu uçaklar perişan etti. Büyük Esed'e de lanet olsun. Biz Tel Rıfat kahramanlarındanız. Biz ne Esed'den ne Velid Muallim'den ne de hükümetinden korkuyoruz. Rus uçaklarının saldırılarından kaçtık. Allah her zalimin belasını versin. Bu otobüsü daha önce rejim güçleri Halep'te kullanıyordu, saldırılarda kullanılmaz hale geldi, şimdi bu kullanılmaz hale gelen otobüsü barınmak için kullanıyoruz.''

"İran Rus'tan daha zalimdir"

Bu arada söz konusu çadır kentte aracında kalan 82 yaşındaki Mahmud Hacı Zekür de "Mücahid kardeşlerim, Allah sizinledir. Rejim kaybetmiştir. Rejim zalimdir, zalim oğlu zalimdir. Ben 82 yaşındayım. Rus savaş uçakları bizi yerimizden etti. Çünkü zalimdir ve kiralanmıştır. Bu saldırılar sadece Sünnilerin olduğu bölgelere yapılıyor. İran Rus'tan daha zalimdir. Zorluklarla buraya geldik. Allah'ın laneti üzerlerine olsun, hiçbiri sadık değildir'' ifadelerini kullandı.