Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ve Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian bu yıl 52'ncisi düzenlene Münih Güvenlik Konferansı'nın açılış konuşmasını yaptı.

"Uluslararası Suriye Destek Grubu"nda alınan kararların umut verdiğini belirten von der Leyen, Suriye'de yardıma muhtaç insanlara yardım ulaştırılması gerektiğini ve bunun hemen yapılması gerektiğini söyledi.

"Duyurulan çatışmaların durdurulması kararı Halep sokaklarında uygulanmak zorunda" ifadesini kullanan von der Leyen, eğer Suriye'de gerçekten barış isteniyorsa bunun için haftalarca beklenmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Von der Leyen, "Bir gün Suriye'de ateşkes ve barış olacak, bu umudumu hiçbir zaman yitirmeyeceğim" dedi.

"Ege'de kaçakçılara tolerans yok"

Von der Leyen, NATO'nun Ege Denizi'nde, yasa dışı göç ve göçmen kaçakçılığıyla nasıl mücadele edeceğini şöyle açıkladı:

"Botların ve sığınmacıların tehlike altında olması durumunda tabii ki NATO yardımda bulunacak. Türkiye ile Türkiye'den veya Türkiye üzerinden kim gelirse gelsin Türkiye'ye geri gönderilmesi noktasında anlaştık. Bunu profesyonel olarak kaçakçılık yapanlara da bir mesaj olsun diye yaptık. Bir daha böyle işlere asla tolerans göstermeyeceğiz."

Von der Leyen, Ege Denizi'nde alınan tedbirler sayesinde yasadışı göçü, yasal hale getirmek istediklerini işaret ederek, böylece gerçekten yardıma muhtaç sığınmacılara, kadınlara ve çocuklara yardım etmek istediklerini söyledi.

"DAEŞ İslam dünyasının değerlerini zedeliyor"

Fransa Savunma Bakanı Le Drian da konuşmasında, terör örgütü DAEŞ'in durdurulması için etkin bir şekilde propaganda yapılması gerektiğini söyleyerek, "İslam dünyasına DAEŞ'in onların değerlerini kötü bir şekilde yaraladığını açıkça söylemeliyiz" değerlendirmesine bulundu.