Moskova'nın Suriye'de sivilleri hedef alarak, sığınmacıları Suriye savaşında silah olarak kullandığı, böylece sığınmacı krizini tırmandırmayı ve Avrupa'daki görüş ayrılıklarını derinleştirmeyi amaçladığı belirtildi.

İngiltere ve ABD gibi ülkelerden yetkililer, Rusya'nın kasten sivilleri hedef alarak sığınmacı krizini tırmandırmak istediğini, ayrıca ılımlı muhalefeti yok ederek Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in müzakere pozisyonunu güçlendirmek istediğini de ifade ediyor.

Halihazırda 2 buçuk milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye ile Avrupa'daki sığınmacı sayısını artırarak, Ukrayna'yı ilhak ettik için kendisine birçok yaptırım uygulayan Batı'yı sıkıştırmanın da Rusya'nın amaçları arasında yer aldığı kaydediliyor.

Münih'teki yıllık güvenlik konferansında önceki gün konuşan Amerikalı Senatör John McCain, "Rusya'nın, sığınmacı krizini tırmandırarak ve bunu bir silah olarak kullanarak Transatlantik İttifakı ve Avrupa projesini baltalamak istediğini" söyledi.

"Rusya kendine pay çıkardı"

Bazı Batılı yetkililer, McCain'in görüşünü paylaşarak, Putin'in AB'nin sığınmacı krizinde zorlandığını gözlemlediğini ve bunu kullanmaya çalıştığını vurguladı.

Avrupa Politikaları Çalışmaları Araştırma Merkezi (CEPS) AB Politikaları Başkanı Steven Blockmans, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Putin'in sivilleri hedef alarak sığınmacı akımını hızlandırma stratejisini baştan planlamadığını, AB'nin sığınmacı krizi karşısında zorlanması sonucu, Moskova'nın taktik değiştirdiğini ifade etti. Blockmans, "Rusya, sığınmacı krizinin AB üye ülkeleri arasında ne denli çatlağa yol açtığını gördü ve bundan kendine pay çıkardı. Rusya, sığınmacılar konusundaki pozisyonuyla gittikçe yalnızlaşan Almanya Başbakanı Angela Merkel’i devre dışı bırakarak, AB’nin çöküş sürecini hızlandırmaya çalışıyor" diye konuştu.

Blockmans, Rusya’nın AB içindeki ayrışmaları derinleştirmekle yalnızca Suriye politikasının değil, Ukrayna’daki müdahalesinden dolayı kendine uygulanan yaptırımların da gözden geçirilmesini sağlamayı hedeflediğini sözlerine ekledi.

"Rusya'nın gizli gündemden endişeliyim"

Merkezi Viyana’da bulunan Uluslararası Barış Enstitüsü Başkanı Hannes Swoboda da Putin’in Suriye’ye müdahalesinin amacının sadece Esed rejimini korumak olmadığını, Ukrayna’daki işgali de unutturmak istediğini söyledi.

Swoboda, Putin’in Suriye saldırılarıyla, Avrupa’da barış ve istikrar isteyen Batılı liderleri kendisiyle konuşmaya zorladığını vurguladı.

"Putin’in Suriye’de saldırılarını artırarak sığınmacı krizini körüklemeye çalıştığı ve böylece AB'yi dağıtmayı hedeflediği" tezine katıldığını belirten Swoboda, "Rusya’nın, AB için problem çıkaracak gizli bir gündeme sahip olmasından endişeliyim. Katılımcı ülkeler olarak çok güçlü bir işbirliğine ve ortak bir stratejiye ihtiyacımız var" diye konuştu.

"Fikir ayrılığı Rusların hoşuna gidebilir"

Bazı dış politika araştırmacıları ise Rusya'nın Suriye'deki saldırılarının sığınmacı krizini derinleştirmeye dönük olduğu tezini kanıtlamanın mümkün olmadığı görüşünde.

Londra merkezli düşünce kuruluşu Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsü (RUSI) araştırmacılarından Micheal Stephens, "Bence sorun Rusya’nın kazanmak için her şeyi yaptığı bir savaş vermesi ve insani sonuçlarını çok az düşünmesi" dedi.

Almanya Dış Politika Cemiyet’inde (DGAP) Ortadoğu ve Kuzey Afrika uzmanı Kristian Brakel de Rusya’nın, insanların Suriye’den sığınmacı olarak Avrupa’ya göndermek için sivil yerleri bombaladığına ilişkin iddiaların zaman zaman dile getirildiğini ancak bunu ispat etmenin zor olduğunu kaydetti.

"Avrupalıların sığınmacı krizi konusunda gösterdiği fikir ayrılığı, yani AB projesinde bir bölünme daha olması Rusların hoşuna gidebilir. Ancak söz konusu bombardımanların hedefinin bu olup olmadığını söylemek zor” diyen Brakel, hastanelerin ve sivillerin bulunduğu bölgelerin bombalanmasının Rusya’nın stratejik olarak önemli bölgeleri vurmasıyla ilgili bir şey olduğunu dile getirdi.

Batı tepkili

İngiltere de Suriye'deki iç savaşın sürmesinden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i sorumlu tutuyor. İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond önceki gün yaptığı açıklamada, Suriye'deki iç savaşa son verecek tek kişinin Putin olduğunu kaydetmişti. Rusya'yı ılımlı muhalifleri hedef almaması konusunda da sıklıkla uyaran İngiltere, Rusya'dan bu saldırılara son vermesini istiyor.

İngiliz hükümet geçen hafta yayınladığı haritayla, Cenevre barış görüşmeleri sürerken Rusya'nın Suriye'de hedef aldığı yerleri göstermişti. İngiltere'nin Suriye Özel Temsilcisi Gareth Bayley, Rusya'nın hava saldırılarıyla sadece ılımlı muhalefeti değil, çok sayıda sivili de hedef aldığını bildirmişti. Bayley ayrıca, Rusya'nın kasten ılımlı muhalefeti yok etmeye odaklandığını ve asıl amacının Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in müzakere pozisyonunu güçlendirmek olduğunu vurgulamıştı.

Rusya'nın Suriye'de sivilleri hedef almasına sadece ABD ve İngiltere tepki göstermedi. Fransa Başbakanı Manuel Valls, Suriye'deki iç savaşın sona ermesi için Rusya'nın sivilleri öldürmeye son vermesi gerektiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da Rusya'ya hava saldırılarını bitirmesi çağrısında bulunurken, Esed rejiminin Rusya'nın yardımıyla kendi halkına katliam yaptığını dile getirdi.

Rusya'nın Suriye'deki saldırılarına sert tepki veren ülkelerden Almanya'da ise yetkililer Rus bombardımanlarının Suriye'deki siyasi sürecin ilerlemesini engelleyeceğinden endişe duyuyor.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Rus bombardımanlarına ilişkin Suriye’de barışı sağlamaya yönelik arayışlar konusunda siyasi süreci ilerletmek gerektiğini belirterek, bu konuda Esed rejiminin ve onu destekleyenlerin özel bir sorumluluğu bulunduğunu ifade etmişti.

Rusya yalanlıyor

Rusya savaş uçakları son olarak muhaliflerin kontrol ettiği İdlib'in güneyindeki Maret el Numan ilçesinde bulunan Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün (MSF) destek verdiği hastaneyi hedef aldı, aralarında sağlık çalışanlarının da bulunduğu 10'dan fazla kişi hayatını kaybetti. Yaralıların taşındığı hastane de nakil sırasında Rus savaş uçakları tarafından vurulmuştu.

Moskova ise sivilleri hedef aldığı iddialarını reddediyor. Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı açıklamada, "Bu iddialar doğru değil. Rusya'nın Suriye'de gizli bir gündemi yok. Sadece ulusal çıkarlarımızı korumaya çalışıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Batılı kuruluşların, Rusya'nın hava saldırılarının sivillerin yaşadığı yerleri hedef aldığını geçen yıldan bu yana bildiriyor. Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü, geçen yıl Aralık ayında yayınladığı raporda, Rusya'nın Suriye'de evleri, camileri, pazar yerlerini ve hastaneleri hedef aldığını ve bunun uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini kaydetmişti.