Göstericilerin eyaletteki Munak Kanalı'ndan Yeni Delhi'ye gelen su tesisatına zarar vermesinin ardından asker devreye girdi.

Kentin bazı yerlerinde yolları kapatan göstericiler ise özel mülklere zarar vererek bir yük trenini ateşe verdi.

Polis yetkilisi Rajiv Sekhawat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çatışmalar sırasında ölenlerin sayısının arttığını belirterek, son tabloya göre biri polis 10 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. 

Öte yandan, dün Jat topluluğu liderleri, İçişleri Bakanı Rajnath Singh ve eyalette yönetici konumdaki Bharatiya Janata Partisi üyeleriyle bir araya geldi. 

Görüşmelerin ardından ANI televizyonuna konuşan Haryana eyaleti Finans Bakanı Abhimanyu Sindhu, hükümetin, Jat topluluğunun kamuda çalışma ve eğitim hakkı kotalarını artırmayı amaçladığını kaydetti.

Jat topluluğundan binlerce kişi kamuda çalışma ve eğitim hakkı kotalarının artırılması için 3 gündür protestolar düzenliyor.

Hindistan, ayrımcılıkla mücadele kapsamında, düşük kasttakilere kamuda çalışma ve eğitim hakkı için belirli bir kontenjan veriyor. Ülkenin batısındaki Gujarat eyaletinde, geçen yıl ağustos ayında Patel topluluğu, bu kontenjanların kast sisteminden kaynaklandığına vurgu yaparak, uygulamanın kaldırılması için protesto düzenlemişti. Protestolarda biri polis 8 kişi hayatını kaybetmişti.