ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da basın mensuplarıyla bir araya gelen Breedlove, "İttifak'a üye tüm ülkeler, Rusya ile çatışma yaşanması halinde hazırlıklı olmak için birliklerinin teyakkuz seviyesini artırıyor" ifadelerini kullandı. Breedlove, söz konusu önlemlerin özellikle Washington'un Avrupa'da ABD birliklerini artırma, tatbikat yapma ve silah sayısını artırma inisiyatifi çerçevesinde yapıldığını belirtti.

'AB, RUSYA VE DAEŞ TEHDİDİ ALTINDA'

Bugün Avrupa'nın 'iki taraftan' tehlike altında olduğunu da kaydeden Breedlove, sözlerini şöyle sürdürdü: "AB'yi doğudan 'yeniden dirilen saldırgan Rusya', güneyden ise eylemleriyle AB'de sığınmacı krizine yol açan DAEŞ  tehdit ediyor. Rusya'nın Suriye krizine müdahil olması, durumu daha da kötüye götürdü. Sadece Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a yardım eden Rusya, DAEŞ ile mücadele konusunda ise çok fazla şey yapmıyor."
 
Geçen hafta ABD Temsilciler Meclisi'nde konuşan Breedlove, ABD Avrupa Komutanlığı (EUCOM) ve NATO'nun Rusya ile savaşmaya hazır olduğunu belirterek, "Gerekirse saldırırız ve galip geliriz" demişti.