Kerkük Valisi Necmeddin Kerim ve beraberindeki bir heyet, DAEŞ'in yoğun bir şekilde havan ve katyuşa mermileri ile saldırılar düzenlediği Tazehurmatu'yu ziyaret etti. Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, terör örgütü DAEŞ'in Tazehurmatu kasabasına kimyasal silah saldırısı düzenlendiğini söyledi.

DAEŞ'İN SALDIRDIĞI TAZEHURMANTU'YU ZİYARET ETTİ

Kerim ve beraberindeki bir heyet, DAEŞ'in yoğun bir şekilde havan ve katyuşa mermileri ile saldırılar düzenlediği Tazehurmatu'yu ziyaret etti. Söz konusu saldırıya ilişkin kasabadaki yerel ve idari sorumlularla bir araya geldi.

"KASABAMIZ UZUN SÜREDİR TERÖR ÖRGÜTÜ DAEŞ'İN TEHDİDİ ALTINDA" 

Toplantısı sonrası gazetecilere açıklama yapan Kerim, "Kasabamız, uzun bir süredir terör örgütü DAEŞ'in tehdidi altındadır.

"BİR TÜR KİMYASAL MADDENİN OLDUĞU BELİRLENDİ"

Örgütün hedefi kasaba sakinlerini korkutmaktır. Bölgeye atılan son havanların içerisinde bir tür kimyasal maddenin olduğu tespit edildi" dedi.

"BU ÇOK BÜYÜK BİR TEHLİKENİN İŞARETİDİR"

Söz konusu saldırıdan etkilenip fenalaşan vatandaşların sağlık durumu hakkında bilgi aldıklarını belirten Kerim, "Hastaneye kaldırılan tüm vatandaşlarda nefes darlığı, alerji ve bir kısmının cildinde ciddi yanıklar tespit edilmiştir. Bu çok büyük bir tehlikenin işaretidir" değerlendirmesinde bulundu.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkan Yardımcısı ve Kerkük Milletvekili Hasan Turan ise düzenlediği bir başka basın toplantısında, kasabadaki sivillerin ciddi bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"BİR AN ÖNCE BÖLGENİN DAEŞ'TEN TEMİZLENMESİ GEREK"

"Sivil halka yönelik kullanılan bombalarda hardal gazının tespit edildiğine yönelik ortaya çıkan bulgular bizi endişelendiriyor. Bir an önce bölgenin DAEŞ'ten temizlenmesi gerekiyor. Tazehrumatu 25 bin Türkmen nüfuslu bir nahiyedir. Güvenlik durumu ve bombardıman devam ettiği takdirde bölge halkı göçe maruz kalacak. Bölgede önemli bir elektrik santrali bulunmakta. Doğalgaz ile çalışan bu santral bombalandığı takdirde, gaz borularının patlaması neticesinde Kerkük ve etrafı büyük bir tehlikeye girecektir."