İbadi, devlet televizyonu aracılığıyla "halka sesleniş" konuşmasında, ülkedeki yolsuzlukla mücadele kapsamında yolsuzluğa bulaşan "en büyük başların" yakalanıp cezalandırılması için ilgili yerlere talimat verdiğini belirterek, yolsuzlukla mücadeleyi yürüten kurumlarla işbirliği içerisinde olacak yüksek koordinasyon komisyonu kurduğunu ifade etti.

Bir süre önce sözünü ettiği teknokratlar hükümeti kurma çerçevesindeki kabine revizyonuna da değinen İbadi, "Köklü kabine revizyonunu yakında gerçekleştireceğiz ve anayasal çerçevedeki değişim gereği alanında profesyonel ve çalışkan yeni bakanların ismini ilan edeceğiz" dedi.

"Saddam rejiminin kalıntıları tehdit"

İbadi, ülkenin ayrıca terör çeteleri ve devrik lider Saddam Hüseyin rejiminin "kalıntıları" dediği grubun tehdidiyle karşı karşıya kaldığını kaydetti.

Şii Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'ın çağrısı üzerine reform talebi gerekçesiyle düzenlenen gösterilere yönelik ise İbadi, barışçıl gösteri hakkından yana olduklarını, söz konusu gösterilerin hukuk kuralları dahilinde ve güvenlik makamlarının belirlediği yerlerde gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı.