BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İran'ın balistik füze denemesinin BMGK kararına aykırı olabileceğini belirterek, bu ülkeden bölgedeki gerilimi daha fazla yükseltmemesini istedi.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre Ban, İran ile geçen yıl varılan nükleer anlaşma sonucunda daha önce bu ülkeye uygulanan BM yaptırımlarının kalktığını hatırlattı.

Bu yaptırımları kaldırmak için BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen 2231 sayılı kararda İran'dan, nükleer başlık taşıyabilecek balistik füze konusunda hiçbir faaliyette bulunmaması ve füze denemesi yapmaması istendiğini vurgulayan Ban, BM Güvenlik Konseyi'nin son füze denemesini bu yönüyle inceleyeceğini belirtti.

Tüm taraflara itidalli davranmaları çağrısı da yapan Ban, Ortadoğu'daki siyasi durumu da göz önüne alarak İran'dan "ılımlı, hassas ve gerilimi yükseltmeyecek" biçimde hareket etmesini istedi.

ABD yönetiminden daha önce yapılan açıklamada da İran'ın balistik füze denemesi yaptığı yönündeki haberler doğrulandığı takdirde, durumun İran'la yapılan "nükleer antlaşmanın ihlali" anlamına gelmeyeceği, fakat konunun Birleşmiş Milletler'e taşınabileceği kaydedilmişti.

İran haber ajansı ISNA, İran Devrim Muhafızları'nın askeri tatbikat çerçevesinde balistik füze denemesi yaptığını duyurmuştu.