Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr'ın Bağdat'taki hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge girişlerinde sivil itaatsizlik eylemine başlayan yandaşlarına, "eylem sırasında silah taşımayın, sadece Irak bayrağı taşıyın" çağrısı yaptı.

Sadr'ın yardımcısı Kadim el-İsavi, Yeşil Bölge girişindeki eylemcilere seslenerek, Sadr'ın eylem sırasında silah taşımamaları, milli sloganlar dışında slogan atmamaları ve sadece Irak bayrağı taşımalarını istediğini söyledi.

Sadr'ın sözlerine yer veren İsavi, şunları kaydetti:

"Eylemin barışçıl olmasını muhafaza edin ve hiçbir silah taşımayın. Bu eyleminiz gösteri değil. Sizlerle dayanışma içerisinde olan güvenlik güçleriyle sürtüşmeyin. Eylemi dini, siyasal, bilimsel ve kültürel olarak değerlendirin. Sadece tarafımızca tahsis edilen grupların servis ettiği yiyecekleri tüketin. Bizim adımızın geçtiği hiçbir slogan atmayın ve sadece milli birliğimize hitap eden sloganlar atın. Halkın genel çıkarına zarar vermeyin ve yolları trafiğe kapatmayın. Kişisel taleplerden uzak durun. Asileri eylem alanından uzaklaştırın. Sadece Irak bayraklarını taşıyın. Bu eylem Sadr Hareketi veya başka hiçbir tarafın değil tamamen Irak halkının eylemdir."