Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı yaklaşık 3 bin asker, 2 yıldır terör örgütü DAEŞ'ın kontrolündeki Azez ilçesine bağlı Çobanbey kasabasını almak için saldırı başlattı.

ÖSO'ya bağlı Cephetül Şamiye'nin Azez Sorumlusu Türkmen asıllı komutan Zekeriya Karslı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütü DAEŞ'i yaklaşık 2 yıl önce işgal ettiği Çobanbey kasabasından çıkarmak için bölgede bulunduklarını söyledi.

Karslı, ÖSO bünyesinde bulunan çok sayıda gruba mensup 5 bin askerin 3 bininin Çobanbey kasabasını geri almak için bölgeye geldiğini belirterek, sabah saatlerinden itibaren başlatılan saldırı kapsamında, Tel Ahmar, Kandara, Şabaniye ve Errakibiye köylerini ele geçirdiklerini ve Çobanbey kasabasını kuşattıklarını ifade etti.

"Çetin çatışmalar yaşanıyor"

Karslı, Kasabanın Türkiye sınırına yakın güney tarafındaki buğday siloları ile etrafındaki diğer yerleşim birimlerini ele geçirdikten sonra iç kısımlara kadar ilerlediklerini ve çetin çatışmaların yaşandığını kaydetti.

DAEŞ'in kontrolündeki Bab ilçesinden Çobanbey'e gelmek üzere çok sayıda DAEŞ militanını taşıyan araçların yola çıktığını haber aldıklarını aktaran Karslı, son olarak Çobanbey-Bab karayolunu ulaşıma kapattıklarını, tankların konuşlandığı karayolunda sivillerin de giriş çıkışlarına müsaade edilmediğini sözlerine ekledi.