Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sedik Sediki yaptığı açıklamada, Afganistan İstihbarat Teşkilatının bir birimine bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısının 64 kişiye, yaralananların sayısının da 347 kişiye yükseldiğini söyledi.

Yaralananlarının çoğunun durumunun iyi olduğunu aktaran Sediki, Taliban’ın Afgan güçlerine karşı cephede savaşı kaybettikleri için bombalı saldırılara yoğunlaştığını duyurdu.

Saldırı nasıl gerçekleşti?
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sediki, “Afgan güvenlik güçleri olay sonrası yaptığı soruşturmalar sonucunda, saldırının intihar eylemcisinin kullandığı bomba yüklü bir kamyonetin patlaması ile başladığını, daha sonra üzerinde bomba olan iki silahlı saldırganın İstihbarat Teşkilatına ait birime girdiğini ve oradaki güvenlik güçleri ile çatıştığını ve en kısa zamanda etkisiz hale getirildiğini kanıtladılar.” dedi.

Taliban’ın üstlendiği saldırı, Kabil’de son yılların en büyük saldırısı olarak bilinirken, Devlet Başkanı Mohammad Eşref Gani, bu saldırıda ölen insanların intikamını alacağını duyurdu.

Afganistan İçişleri Bakanlığından daha önce yapılan açıklamalarda, saldırıda 30 kişinin öldüğü, 300 kişinin de yaralandığı belirtilmişti. İntihar saldırısının çok şiddetli olduğu ve kilometrelerce uzakta olan ev ve işyerlerine zarar verdiği kaydedilmişti.