Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre KİK-ABD Zirvesi kapanış oturumunda, KİK üyeleri ve ABD'nin stratejik ortaklığının tekrar teyit edilmesi çağrısı yapıldı.

Zirvede KİK ve ABD işbirliğini güçlendirmek için alınacak önlemlerin görüşüldüğü kaydedilirken, bölgede yaşanan büyük zorluklara rağmen DAEŞ ve El Kaide'yle mücadele, bölgesel çekişmelerin hafifletilmesi ve çözüm bulunması, KİK'in dış ve iç tehditlere karşı koyma gücünün artırılması, İran'ın istikrarı zedeleyici faaliyetlerinin düzeltilmesi, bölgesel ve mezhepsel gerilimin sınırlandırılması için acil adımlar atılacağı ifade edildi.

Mayıs ayında Camp David'de düzenlenen zirvedeki ortak prensiplerin desteklendiği ve bölgedeki iç savaşların askeri müdahaleyle çözülemeyeceği konusu, tüm ülkelerin egemenliğine saygı gösterilmesi ve iç işlerine karışılmaması konularında hemfikir olunduğu kaydedildi.

Suriye halkıyla dayanışma içinde olunduğu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin insani yardımların ulaştırılmasına ilişkin 2254 sayılı kararının öneminin vurguladığı bildirildi.

Esed'siz geçiş
Devlet kurumlarının korunduğu Beşşar Esed'siz bir siyasi geçiş süreci olması, DAEŞ ve Nusra Cephesi'yle mücadeleye odaklanılması gerektiği ifade edilirken, ülke içinde ve dışındaki sığınmacılar konusunda derin endişe duyulduğu aktarıldı.

Bildirgede, daha fazla uluslararası destek toplamak için ABD'nin Eylül 2016'da üst düzey sığınmacı konferansı düzenlemesinden memnuniyet duyulduğuna da değinildi.

Irak'ta daha fazla ilerleme kaydedilmesi için mezhepsel gerginliğin hafifletilmesi, tüm Iraklılar arasında uzlaşı sağlanması için çalışılması ve reformların uygulanması çağrısı yapıldı, KİK üyeleri ve ABD'nin Irak'ın DAEŞ'in hezimete uğratılması için gösterdiği çabaları destekleyeceği kaydedildi.