Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmelerine ilişkin BM Güvenlik Konseyi'ni telekonferans yoluyla bilgilendirdikten sonra, gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

"Görüşmelerin bu turuna çatışmaların durdurulması anlaşmasının endişe verici derecede kötüye gitmesi nedeniyle gölge düştü" diyen de Mistura, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Görüşmeler sırasında her gün bir hadise yaşandı. Daha birkaç saat önce Halep'in doğusunda bir hastaneye hava saldırısı düzenlendi ve son çocuk doktoru da öldürüldü. Birkaç gün önce Şam'da 15 kişi öldü, 30 kişi yaralandı ve öldürülen 15 kişiden ikisi Fua'dan zar zor tahliye edilen kişilerdi. Dün Halep yakınlarında kendi hayatlarını riske atarak başkalarını kurtarmaya çalışan 5 kişi roket ya da hava saldırısında hayatını kaybetti. Son 48 saatte, her 25 dakikada bir Suriyeli öldürüldü, her 13 dakikada ise bir kişi yaralandı."

ABD ve Rusya'ya en üst düzeyde girişim çağrısı

Taraflar arasında hala büyük görüş ayrılıkları olduğunu söyleyen de Mistura, şöyle devam etti:

"Temmuz ayına kadar en az bir ya da iki tur görüşme daha olacak... Çatışmaların durdurulması anlaşması her an çökebilir ve kurtarılması gerek. Rusya ve ABD Şubat ayında yaptığı gibi çatışmaların durdurulması anlaşmasını tekrar hayata geçirmeli. Görüşmeleri mayısta başlatmayı planlıyorum ancak bir sonraki turun yeniden başlaması, çatışmaların durdurulması anlaşması - şiddetin azalması - şubat ayındaki seviyeye tekrar geri dönerse anlamlı olur. Bu nedenle de ABD ve Rusya'ya en üst seviyede bir girişimde bulunmaları çağrısı yapıyorum. Ayrıca Uluslararası Suriye Destek Grubu ülkerinin bakanlar düzeyinde toplanması gerekiyor."

"Ateşkes kurtarılırsa bütün taraflar masaya döner"

Bir gazetecinin Suriyeli muhalifleri görüşmelere tekrar nasıl döndüreceği sorusuna de Mistura, "Ateşkesin tekrar hayata geçirilmesiyle bütün tarafların tekrar masaya dönmesi zor olmayacak. Bombardımanlar devam ederken görüşmelere nasıl devam edilmesini bekleyebilirsiniz." cevabını verdi.