Steinmeier, başkent Berlin'de Suriye görüşmeleri kapsamında Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi Başkanı Riyad Hicab ile İngiltere ve Avrupa Birliği temsilcileriyle bir araya geldi.

Steinmeier, burada yaptığı açıklamada, Halep'e saldırıları kınadıklarını belirterek, "Ya Viyana’da başlatılan ve Münih devam edilen barış görüşmelerini yeniden yoluna koyarız ya da şiddetin tırmanmasını ve iç savaşın devam etme riskiyle karşı karşıya kalırız." dedi.

Fransa ile birlikte gerilimin düşmesine katkı sağlamak istediklerini vurgulayan Steinmeier, bunun için Berlin'de Hicab ile görüşmenin önemli ve gerekli ve olduğunu bildirdi.

ABD ile Rusya arasında görüşmelerin yoğunlaştığını Halep'te çatışmaların durdurulması yönünde bir haber alınmasını ümit ettiğini belirten Steinmeier, görüşmelerin başarıya ulaşması için De Mistura ile çaba sarf edeceklerine işaret etti.

"Esed bulundukça terör ve aşırılık son bulmayacak"

Esed ile bir siyasi süreci mümkün görmediklerini vurgulayan Hicab'da Esed'in Suriye'de bulunduğu sürece terör ve aşırılığın son bulmayacağına dikkati çekti.

Hicab, Suriye'de insani durumun da kötüleştiğini ve geçen yılın aralık ayındaki BM kararının insani yardım kuruluşlarının tüm Suriye'ye girmesini ön gördüğüne işaret ederek, yardımların sadece çok az bir bölümünün insanlara ulaştığını kaydetti.