Asıl mesleği itfaiyecilik olan 58 yaşındaki Eyüp, 30 yıl önce sadece bir öğrenci ile başlattığı "park okulu" projesini, matematikten İngilizceye çeşitli alanlarda 200 öğrenciye ders vererek sürdürüyor. Artık kentin yoksul mahallelerinde yaşayan çocuklar arasında "Eyüp öğretmen" olarak tanınıyor.

Her gün itfaiyedeki mesaisinin ardından saat 16.00'da bisikletle parlamento yakınındaki parka gelen Eyüp'ü yoksul öğrenciler ellerinde kalem ve defterleriyle bekliyor. Eyüp, dersleri tamamen gönüllülük esasına göre yürütüyor ve ücret talep etmiyor. Öğrenciler arasında Hristiyanlar da bulunuyor Müslümanlar da.

Ders verdiği parkta AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Eyüp, "Bir gün sokakta araba yıkayan bir çocukla karşılaştım. Okula gitmesi gerektiğini söylediğimde ise ailesinin durumunun iyi olmadığını, bu nedenle okula gidemediğini söyledi. Ben de ona kendim ders vermeyi teklif ettim. Sonraki günlerde sayıları arttı ve 50 öğrenciyi buldu." dedi.

"Saygın birer vatandaş olmalarını istiyorum"

Evli ve üç çocuk babası olan Eyüp, hedefinin yoksul çocukların hırsız, kapkaççı ya da terörist olmasının önüne geçmek olduğunu belirterek, "Onların ilerde doktor ya da mühendis olarak çalışan saygın birer vatandaş olmasını istiyorum." ifadesini kullandı.

Eyüp öğretmenin hayali "gerçek" bir okul inşa etmek

Eyüp öğretmen, park köşesinde dikkati çeken taşları öğrencileri ve arkadaşlarıyla beraber her gün topladıklarını ve ilerde inşa edeceği okulda kullanacağını belirtiyor. Şehirde ufak bir arazi satın aldığını aktaran Eyüp, itfaiyecilikten emekli olmasının ardından burada gerçek bir okul inşa etmeyi hedefliyor.