Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, "Liberman'ın Savunma Bakanı olarak atanması, aşırıcılık ve ırkçılığın artacağını gösteriyor." denildi. Açıklamada, bu durum karşısında uluslararası topluma sorumlu davranma çağrısında bulunuldu.

Açıklamada ayrıca "İsrail ile normalleşme ve birlikte yaşama olasılığı bulunduğunu düşünenler, hayal kurmayı bıraksınlar." ifadelerine yer verildi.

İsrail devlet radyosu, Liberman, Başbakan Binyamin Netanyahu ve Hepimiz (Kulanu) Partisi lideri Maliye Bakanı Moşe Kahlon arasında devam eden görüşmelerin ardından, Liberman'ın partisinin koalisyon hükümetine katılımı için nihai anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

Koalisyona katılım için imzalar atıldı

Anlaşmaya varıldığının duyurulmasının ardından, taraflar arasında imzalar da atıldı. Başbakan Netanyahu, Liberman ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "İsrail'in zorluklarla başa çıkabilmesi ve fırsatları kaçırmaması için istikrara ihtiyacı var. Bundan dolayı Avigdor Liberman ve yönetimindeki İsrail Evimiz'in hükümete katılmalarını memnuniyetle karşılıyoruz." dedi.

İmza töreninde konuşan Liberman da "En önemli şey, İsrail vatandaşlarının güvenliği. Biz de tüm diğer konuları bir kenara bırakarak, çabalarımızı bu esas üzerine sarf ettik." dedi.