Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Uganda, Kenya ve Somali'yi kapsayan Doğu Afrika ziyaretine kendisine eşlik eden Başbakan Yardımcısı Kaynak, Somali'nin başkenti Mogadişu'da Yardımeli Derneği tarafından inşa edilen ve tıbbi donanımını Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) sağladığı kadın doğum ve çocuk hastanesinin açılışını gerçekleştirdi.

Binali Yıldırım'ın Başbakanlığında kurulan yeni hükümetin ilk toplantılarında, kardeş ülkelere insani yardımların artırılması kararı alındığını belirten Kaynak, "Türkiye hükümeti olarak TİKA ve Kızılay gibi kurumlarımızla, Yardımeli Derneği gibi sivil toplum kuruluşları ile Somali'ye milyonlarca dolar yardımda bulunuyoruz. Bundan sonra da Somali’nin yanında olmaya devam edeceğiz." dedi.

Hastanenin kapasitesi TİKA tarafından artırıldı
Yardımeli Derneği tarafından Somali'nin başkenti Mogadişu'da inşa edilen kadın doğum ve çocuk hastanesinin kapasitesi TİKA tarafından artırıldı.

Proje kapsamında TİKA tarafından hastanenin tıbbi ünitelerinin ihtiyacı olan genel cerrahi ekipman seti, sezaryen ameliyathane ekipmanları, jeneratör, anestezi cihazı, jinekolojik muayene koltuğu, ameliyathane ekipmanları, ultrason cihazı ve benzeri hastane ekipmanlarından oluşan toplam 57 kalem tıbbi malzeme temin edildi. 

Hastaneye ulaşım için asfalt yol yapıldı
TİKA tarafından Yardımeli Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla Mogadişu şehir merkezinden hastane yerleşkesi içine kadar asfalt yol yapılarak, güneş enerjisi panelli gece aydınlatma direkleri ile yol aydınlatıldı.

Yol ve aydınlatma direkleriyle hastaneye ulaşım kolaylaştırıldı ve güvenli hale getirildi.